top of page
  • Writer's pictureBe3ee

"Ženy rodia v pivniciach": Zabužko vystúpila s výrazným prejavom v Európskom parlamente


Po vystúpení ukrajinskej spisovateľky jej v stoji tlieskala celá sála.

Ukrajinská spisovateľka Oksana Zabužko 8. marca apelovala na Európsky parlament na plenárnom zasadnutí, aby zavrel nebo nad štátom, pretože je to jediná šanca na záchranu detských životov.


Spisovateľka svoj prejav zdieľala na internete.

Poznamenala, že jej prejav bol prvý v histórii Európskeho parlamentu, keď v pléne vystúpila ako osoba, ktorá nie je občanom EÚ, ani nie je aspoň úradníkom.


Spisovateľka vo svojom prejave povedala Európe najmä to, že ukrajinský ľud v súčasnosti zažíva podmienky vojny, ktorú rozpútalo Rusko. Zabužko najmä zdôraznila, že ruský prezident Vladimir Putin používa ukrajinské ženy ako ľudský štít.


"Ukrajinci sú silný národ. To mnohých na Západe prekvapilo. V každom prípade sme prežili stalinskú genocídu a hladomor. So slzami v očiach vyjadrujem obdiv svojim krajanom , ktorí bojujú so svojimi mužmi.


Zabužko vo svojom príspevku na internete poznamenala, že pred pár dňami sa rozhovor o Bezletovej zóne (zatvorená obloha) zdal pre Ukrajinu nemysliteľný, pretože „toto je tretia svetová vojna“.


„Dnes hovorím Európe z tribúny Európskeho parlamentu, že Putin im to už oznámil a tým, že nás budú brániť pred ruskými bombami, budú brániť nie Ukrajinu, ale seba – a potom mi celý deň (12 hodín v r. Európsky parlament) dávajú ruku a vo výťahu povedia s poločitateľným francúzskym prízvukom: „Sláva Ukrajine!“ – a ja som pochopila, že naši pešiaci sa posunuli o niekoľko krokov dopredu a ich kráľ je úplne, úplne nahý... Sláva Ukrajine,“ píše sa v správe.

Pripomenieme, že 9. marca v Mariupole ruskí okupanti bombardovali pôrodnicu. Lekárska budova bola úplne zničená.


Polícia začala prípad leteckého útoku a vyšetruje ho ako porušenie zákonov a vojnových zločinov

Aktuálne je známe, že pri útoku na pôrodnicu sa zranilo 17 ľudí . Ide o personál nemocnice a pôrodnú asistentku, zároveň medzi deťmi nie sú žiadne obete.

#ukrajina

bottom of page