top of page

A UŽ TO ZAČALO!Slovenská prezidentka už nesúhlasí s presunom vojenskej pomoci na Ukrajinu


Víťaz parlamentných volieb na Slovensku Robert Fico, ktorý sľúbil, že Ukrajine už nedá ani patróna, sa ešte nestal premiérom, ale prezidentka Zuzana Čaputová už je proti odovzdaniu nového balíka vojenskej pomoci Ukrajincom.


Slovenský Denník N v stredu informoval, že Čaputová, ktorá počas celej vojny podporovala Ukrajinu, svoj postoj vysvetľuje potrebou rešpektovať výsledky volieb.


Podľa Denníka N slovenské ministerstvo obrany zvažuje možnosť prevodu ďalšieho balíka vojenskej pomoci Ukrajine, ktorý by mohol byť prevedený za súčasnej, "technickej" vlády Ľudovíta Ódora, ale Čaputová je proti.


Podľa jej názoru by v situácii, keď Ficova strana SMER a viaceré ďalšie malé strany, ktoré sú proti vojenskej podpore Ukrajiny, získali vo voľbách väčšinu hlasov, odovzdanie balíka medzi voľbami a zostavením novej vlády vytvorilo nebezpečný precedens.


Postoj Čaputovej potvrdil aj jej hovorca Martin Strižinec.


Denník N nekonkretizuje, čo sa s pripravovaným balíkom nakoniec stane. Prezident je na Slovensku zväčša ceremoniálnou postavou a nemôže formálne riadiť vládu.


Zuzana Čaputová hneď po voľbách poverila Roberta Fica ako lídra víťaznej strany zostavením vlády. Na vyjednávanie o koalícii s ostatnými stranami má dva týždne.


Líder strany HLAS, Ficov bývalý spolupracovník Peter Pellegrini, zároveň nevylučuje, že ak tieto rokovania zlyhajú, môže ísť do koalície s pro európskymi liberálmi. Pellegriniho strana sa umiestnila na treťom mieste a jej pozícia pri zostavovaní vlády bude rozhodujúca.


#slovensko

bottom of page