top of page

Ako bude Ukrajina schopná vyvážať svoje obilie alternatívnymi cestami: vysvetlenie ministra


Minister pre agrárnu politiku a potraviny Mykola Solskyi.


Minister hovoril o ťažkostiach.

Ukrajina môže využívať chorvátske prístavy na dodávky obilia do zahraničia , ale ich kapacity budú nedostatočné, a preto bude potrebné zapojiť prístavy v iných krajinách

Vo vysielaní teletónu to povedal minister pre agrárnu politiku a potraviny Mykola Solskyi.


Poznamenal, že využívanie chorvátskych prístavov nebude stačiť na efektívny vývoz ukrajinských poľnohospodárskych produktov.


„Toto je čiastočne životaschopná možnosť (zapojiť prístavy Chorvátsko v dohode o zrna, - ed.) ... Neexistuje žiadny všeliek, žiadny prístav nevyrieši všetky problémy. Táto trasa bude predbežne prechádzať cez Transkarpatiu, Maďarsko ... Objem je niekoľko stoviek tisícov ton a sú potrebné milióny ... Myslím si, že v Jadranskom mori sa dajú využiť slovinské aj talianske prístavy... ako aj baltské prístavy v Litve, Lotyšsku, Nemecku a Holandsku," vysvetlil minister.


Vývoz obilia z Ukrajiny a akcie ruského teroristického režimu

Radi by sme vám pripomenuli, že Chorvátsko je pripravené pomôcť nájsť alternatívne smery vývozu ukrajinského obilia.


Ako viete, 17. júla vypršalo obdobie „dohody o obilninách“, ktorá bola podpísaná medzi Ruskou federáciou a OSN a Ukrajinou a OSN za sprostredkovania Turecka v júli 2022. Zástupca Kremľa Dmytro Peskov uviedol, že Rusko odstupuje od "dohody o obilninách". Okupačná krajina tiež oznámila, že zničí všetky civilné plavidlá, ktoré vyplávajú z ukrajinských prístavov. Ministerstvo obrany Ukrajiny odpovedalo zrkadlovými akciami. Ukrajina bude likvidovať všetky lode, ktoré sa objavia v okupovaných prístavoch alebo vodách Ukrajiny.


Ruská teroristická armáda ostreľovala aj prístavy v Odese a zničila obilie, ktoré malo byť dodané do Číny. Zasiahnutý bol aj čínsky konzulát....


#ukrajina

bottom of page