top of page
  • Writer's pictureBe3ee

Ako Putina osvietlo v roku 2014 "zachraňovať rusky hovoriacich ľudí" na Ukrajine.

Autor: Marek Bôžik

Rusko veľmi skoro po sankciách a odchode zahraničných spoločností, zaznamenalo znížovanie ťažby ropy a silný predpoklad, že v tom bude pokračovať.

Rusi stratili know-how a západné technológie, svoje nemajú na takej úrovni. Nedokážu ťažiť tak ako americkí či európski giganti.

To nutne povedie ku znižovaniu ťažby ruských surovín v Rusku po čase na historické minimá. OPEC, prakticky celosvetový kartel najväčších ťažiarov na svete, ktorý zahrňuje štáty s najväčšími zásobami ropy a ktorý sa dohodol na spoločnom postupe ťažby ropy, pretože je pre nich extrémne nebezpečné viesť konkurečný boj v ťažbe čierneho zlata, sa konečne dohodol na postupnom vyrovnávaní svetovej ťažby ropy.

To znamená, že zvýšia ťažbu a produkciu ropy postupom času.

Cena tak nutne poskočí späť. Návrat ceny ropy a znižovaine ťažby ropy Rusmi je niečo, čo vážne ohrozuje Putina. Rusko je ale aj v inej veci vo veľkom nebezpečí Na Ukrajine sa v roku 2010 zahraničnými vrtármi našli veľké zásoby nerastného bohatstva ropy a plynu. Zásoby sú veľké a Ukrajina by sa mohla stať veľkým dodávateľom strategickej suroviny do Európy.

Mohla by tak vyšachovať Rusko. Suroviny sa našli v roku 2010 na severe Černeho mora okolo Krymu (anexia Krymu 2014). A boli potvrdené aj na Donbasse neďaleko Kramatorsku (2014 vojna na Donbasse). Ďalšie zdroje sa našli aj západnejšie od Severodonecku (vojna na Ukrajine od 24.12.2022) Rusko nieje v skutočnosti štát aký poznáme my. Je to obrovská spoločnosť založená na ťažbe surovín, ktorá vlastní štát menom Rusko.

Kroky tejto spoločnosti, ktorá má svojho prezidenta a vládu s parlamentom robí vojny a vôbec kroky také, aby bohatla a vydierala okolité štáty.

Ukrajina disponuje zásobami 1,09 bilióna metrov kubických zemného plynu (Nórsko má 1,53). Ukrajina už má postavenú sieť pre transport plynu do zvyšku Európy. Tieto pre Putina nebezpečné skutočnosti, novej konkurencie v exporte surovín pre Európu, sú pre Rusko znepokojujúce.

Nielenže by stratilo peniaze, ekonomický vplyv, ale nemohlo by už viac vydierať Európu. Jeho politická sila by vo svete výrazne oslabila.

Je možné, že práve táto skutočnosť Putina osvietila k tomu, aby odrazu šiel zachraňovať rusky hovoriacich ľudí na Ukrajine. ------------------------------- Článok 2.6.2022 Londýn (CNN Business) OPEC súhlasil s tým, že počas nasledujúcich dvoch mesiacov bude čerpať viac ropy, keďže ruská produkcia začína klesať v dôsledku západných sankcií. Kartel ropných exportérov uviedol, že v júli a auguste zvýši dodávky o 648 000 barelov denne, čo je o 200 000 barelov denne viac, ako sa plánovalo na základe dohody o dodávkach s inými producentmi vrátane Ruska, známej ako OPEC+. Bidenova administratíva privítala „dôležité rozhodnutie OPEC+“ a zdôraznila úlohu Saudskej Arábie ako najväčšieho producenta skupiny pri dosahovaní konsenzu. „Toto oznámenie urýchľuje koniec súčasného režimu kvót, ktorý platí od júla minulého roka, a posúva mesačné zvýšenie produkcie, ktoré sa predtým plánovalo uskutočniť v septembri,“ uviedla tlačová tajomníčka Bieleho domu Karine Jean-Pierre. vyhlásenie. Wall Street Journal v utorok informoval, že niektorí členovia OPEC skúmali myšlienku pozastavenia dohody o dodávkach OPEC+, aby umožnili krajinám ako Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty zakročiť a zmierniť krízu dodávok, ktorá posunula globálne ceny ropy nad 120 dolárov za barel. tento týždeň. Podobné správy priniesli aj Financial Times a Reuters. Saudská Arábia už predtým zamietla požiadavky USA na zvýšenie produkcie nad rámec dlhodobých kvót dohodnutých s Ruskom a ďalšími výrobcami mimo OPEC. Zdá sa však, že obavy, že vysoké ceny by mohli dostať svet do recesie, viedli k prehodnoteniu. Agentúra Reuters s odvolaním sa na dva zdroje OPEC+ už skôr informovala, že ruská ťažba v posledných mesiacoch klesla o približne 1 milión barelov denne v dôsledku sankcií uvalených na inváziu na Ukrajinu. Vyhlásenie OPEC sa nezmieňuje o tomto poklese, namiesto toho uvádza nedávne uvoľnenie blokád v hlavných svetových ekonomických centrách – pravdepodobne odkaz na Čínu – a očakávaný nárast dopytu zo strany rafinérií po sezónnej údržbe. "Stretnutie zdôraznilo dôležitosť stabilných a vyvážených trhov pre ropu a rafinované produkty," dodal.

Ropa Brent, celosvetová referenčná hodnota pre ropu, v utorok dosiahla 125 dolárov za barel, čo je najviac od začiatku marca. Americká ropa takmer dosiahla 120 dolárov za barel. Obe odvtedy klesli späť o približne 6 % v reakcii na správy z médií a opäť klesli vo štvrtok začiatkom štvrtka, kým sa o 10:00 ET obchodovali tesne vyššie na úrovni 117 USD a 116 USD. Robert McNally, prezident Rapidan Energy Group a bývalý poradca prezidenta Georgea W. Busha pre energetiku, povedal, že ceny sa vo štvrtok zvýšili, pretože krok OPEC bol "viac symbolický ako zásadne významný." "Nenazval by som to kvapkou vo vedre. Je to v podstate gesto... dôležité symbolicky," povedal pre CNN Business. Ruská invázia na Ukrajinu prinútila západné mocnosti zakázať dovoz ruskej ropy a rafinovaných produktov. Európska únia sa začiatkom tohto týždňa dohodla na zákaze 90 % ruskej ropy do konca tohto roka. Zároveň Rusko začalo tlmiť vývoz zemného plynu do niektorých krajín EÚ, čím sa pridala kríza v dodávkach energie, ktorá pomohla dostať infláciu v USA a Európe na najvyššiu úroveň za posledné desaťročia a ceny benzínu a nafty na historickú úroveň. výšky. 

OPEC súhlasí s tým, že pri poklese ruskej produkcie bude čerpať viac ropyAutor : Mark Thompson , CNN Business Aktualizované 2. júna 2022 o 1526 GMT (2326 HKT).


Londýn (CNN Business) OPEC súhlasil s prečerpávaním viac ropy v priebehu nasledujúcich dvoch mesiacov, keďže ruská produkcia začína klesať v dôsledku západných sankcií .

Kartel ropných exportérov uviedol, že v júli a auguste zvýši dodávky o 648 000 barelov denne, čo je o 200 000 barelov denne viac, ako sa plánovalo na základe dohody o dodávkach s inými producentmi vrátane Ruska, známej ako OPEC+.


Bidenova administratíva privítala „dôležité rozhodnutie OPEC+“ a zdôraznila úlohu Saudskej Arábie ako najväčšieho producenta skupiny pri dosahovaní konsenzu.„Toto oznámenie urýchľuje koniec súčasného režimu kvót, ktorý platí od júla minulého roka, a posúva mesačné zvýšenie produkcie, ktoré sa predtým plánovalo uskutočniť v septembri,“ uviedla tlačová tajomníčka Bieleho domu Karine Jean-Pierre vo vyhlásení.

Wall Street Journal v utorok informoval , že niektorí členovia OPEC skúmali myšlienku pozastavenia dohody o dodávkach OPEC+, aby umožnili krajinám ako Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty zakročiť a zmierniť krízu dodávok, ktorá posunula globálne ceny ropy nad 120 dolárov za barel. tento týždeň. Podobné správy priniesli aj Financial Times a Reuters .

Saudská Arábia už predtým zamietla požiadavky USA na zvýšenie produkcie nad rámec dlhodobých kvót dohodnutých s Ruskom a ďalšími výrobcami mimo OPEC. Zdá sa však, že obavy, že vysoké ceny by mohli dostať svet do recesie, viedli k prehodnoteniu. Agentúra Reuters s odvolaním sa na dva zdroje OPEC+ už skôr informovala, že ruská ťažba v posledných mesiacoch klesla o približne 1 milión barelov denne v dôsledku sankcií uvalených na inváziu na Ukrajinu. Vyhlásenie OPEC sa nezmieňuje o tomto poklese, namiesto toho uvádza nedávne uvoľnenie blokád v hlavných svetových ekonomických centrách – pravdepodobne odkaz na Čínu – a očakávaný nárast dopytu zo strany rafinérií po sezónnej údržbe.

"Stretnutie zdôraznilo dôležitosť stabilných a vyvážených trhov pre ropu a rafinované produkty," dodal. Prečo sú ceny plynu v USA rekordné a prečo zostanú vysoké ešte dlho Ropa Brent, celosvetová referenčná hodnota pre ropu, v utorok dosiahla 125 dolárov za barel, čo je najviac od začiatku marca. Americká ropa takmer dosiahla 120 dolárov za barel. Obe odvtedy klesli späť o približne 6% v reakcii na správy z médií a opäť klesli vo štvrtok začiatkom štvrtka, kým sa o 10:00 ET začali obchodovať tesne vyššie za 117 USD a 116 USD.

Robert McNally, prezident Rapidan Energy Group a bývalý poradca prezidenta Georgea W. Busha pre energetiku, uviedol, že ceny sa vo štvrtok zvýšili, pretože krok OPEC bol "viac symbolický ako zásadne významný."

"Nenazval by som to kvapkou vo vedre. Je to v podstate gesto... dôležité symbolicky," povedal pre CNN Business.

Ruská invázia na Ukrajinu prinútila západné mocnosti zakázať dovoz ruskej ropy a rafinovaných produktov. Európska únia sa začiatkom tohto týždňa dohodla na zákaze 90 % ruskej ropy do konca tohto roka.

Rusko zároveň začalo tlmiť vývoz zemného plynu do niektorých krajín EÚ, čím sa pridala kríza v dodávkach energie, ktorá pomohla dostať infláciu v USA a Európe na najvyššiu úroveň za posledné desaťročia a ceny benzínu a nafty na historickú úroveň. výšky .

— Matt Egan zo CNN prispel k tejto správe


#svet

bottom of page