top of page
  • Writer's pictureBe3ee

Ako Rusi klamú. Fakty versus Propaganda

Autor: Róbert Ondrejcskák
ČÍSLA VERZUS KLAMSTVÁ: AMERICKÉ a NATO SILY V STREDNEJ A VÝCHODNEJ EURÓPE – odpoveď konšpirátorom alebo NA ROZDIEL OD VÁS ČÍSLA NEKLAMÚ


V súvislosti so zhromaždením ruských síl pri ukrajinských hraniciach (nad 100 000 vojakov + logistická podpora) je najčastejšou odpoveďou našich konšpirátorov, že Rusko reaguje len a len na agresívne kroky NATO/USA, ktoré sústreďujú jednotky na ruských hraniciach a plánujú inváziu na východ (vraj preto chceme podpísať aj tú obrannú dohodu, aby sa naše územie využili proti Rusko.. lol).


Nechajme teraz bokom skutočnosť, že kto by už chcel zaútočiť na Rusko a z akého dôvodu... a poďme ako vždy, na fakty a čísla.


Spojenci majú v strednej Európe sily na základe spoločného, aliančného rozhodnutia a velenia (tzv. EFP v Pobaltí a Poľsku) a na základe bilaterálnych dohôd (s USA).


1. „NATO-sily“ – Predsunutá prítomnosť: Estónsko, Lotyšsko, Litva, Poľsko a ochrana vzdušného priestoru.


Po ilegálnej anexii Krymu padlo spoločné aliančné rozhodnutie na umiestnenie multinárodných bojových skupín NATO v Poľsku, Estónsku, Litve a Lotyšsku. Treba dodať, že na žiadosť týchto štátov. Na misii sa zúčastňuje aj Slovensko – máme v Lotyšsku pod kanadským velením cca 130 vojakov a delostrelecké systémy Zuzana-2.


Čo tvrdí ruská propaganda a naši „experti“? Že prítomnosť NATO v Pobaltí „provokuje Rusko“ a že slúži na budúci útok voči Moskve.


Tak, ladies and gentlemen, veci sa majú tak, že CELKOVO má v štyroch bojových skupinách v štyroch štátoch Aliancia cca 5000, slovom päťtisíc vojakov. Pre porovnanie, na druhej strane hranice ja viac ako 100 tisíc ruských vojakov (pre porovnanie, len na okupovanom Kryme majú Rusi 30-40,000 vojakov). Tak ešte raz, pomalšie, aby to pochopili aj naši „experti“ – 5000 verzus 100,000.


Ešte stále tomu veríte, že NATO plánuje útok na Rusko? S 5000 vojakmi? Well...

Okrem týchto obmedzených pozemných síl ešte Aliancia vypomáha so strážením vzdušného priestoru troch pobaltských štátov, ako aj Rumunska a Bulharska.

V Pobaltí sa striedajú takmer všetky členské štáty NATO, na polročnej alebo niekoľko mesačnej báze – keďže pobaltské štáty nemajú vlastné vojenské letectvo. Okrem „veľkých“ sa tam pravidelne objavujú aj lietadlá menších či stredne veľkých štátov, vrátane napr. Portugalská ale aj susednej Českej republiky.


Ale aby niektorí „experti“ opäť nestrašili nejakou imaginárnou leteckou ofenzívou NATO proti Rusku, dajme sem opäť čísla – väčšinou ide CELKOVO o 8 lietadiel. No naozaj sila, ktorá ohrozuje Rusko, však... V rumunskom a čiastočne aj v bulharskom vzdušnom priestore sa väčšinou striedajú Briti, Kanaďania a Američania.


2. „USA – sily“

Na základe poľsko-americkej dohody sú u nášho severného suseda rozmiestnené americké jednotky (drvivá väčšina v západnom Poľsku pri nemeckých hraniciach). Ich počet je cca 5000!!! Slovom päťtisíc.


Čo teda z toho celého vyplýva? Že keď spočítame všetko, ale úplne všetko – aliančné sily plus americké sily na bilaterálnej báze – v strednej Európe nájdeme CELKOVO cca 10,000 vojakov z Aliancie. Tí sú navyše rozmiestnení krížom-krážom po regióne, nie koncentrovaní na jednom mieste.

A povedzte mi už prosímvásveľmipekne: dokáže 10 tisíc vojakov zaútočiť na Rusko?

Poznámka: nepočítal som do toho ozbrojené sily samotných členských štátov v regióne – lebo tie nepredstavujú potenciál, ktorý by mohol akokoľvek ohroziť Rusko. Jedine Poľsko má počtovo a spôsobilosťami významnejšie sily, ale aj tie sú ďaleko pod kritickou hranicou toho, čo by bolo treba na ofenzívu voči Rusku.


A na záver ešte raz: kto by chcel zaútočiť na Rusko? A najmä povedzte mi už jediný argument, že PREČO?


Mapa o.i. ukazuje americké jednotky v Poľsku a v Nórsku, ako aj ruské jednotky na okupovaných územiach – Ukrajina, vrátane Krymu a Moldavsko. Nepomer v prospech Ruska je reálne oveľa väčší, keď započítame ďaleko viac ako 100,000 vojakov, ktorí sú umiestnení z západnom a južnom vojenskom okruhu, blízko ku členským štítom NATO.


#ukrajina

bottom of page