top of page

Ako Ukrajina po víťazstve splatí svoje dlhy: vysvetlenie ekonóma


Foto: pixabay.com


Odborník upokojuje, že dlhová situácia nie je taká katastrofálna, ako sa mnohí Ukrajinci domnievajú.

Západ má záujem zabrániť ekonomickému kolapsu Ukrajiny. Momentálne spojenci pomáhajú našej krajine nielen v prospech víťazstva nad Ruskom, ale aj v perspektíve povojnovej obnovy. Ako bude Ukrajina vracať peniaze po víťazstve, vysvetlil pre FREEDOM hlavný konzultant Centra pre štúdium zahraničnej politiky Národného inštitútu pre strategické štúdie (NISD), ekonóm Ivan Us.


Súčasťou pomoci z USA sú podľa neho granty, ktoré netreba vracať.


"A toto (USA. - pozn. red.) je hlavným donorom ekonomiky a bezpečnosti Ukrajiny. Keď bol schválený balík 45 miliárd dolárov pre Ukrajinu, došlo k alokácii na vojenskú zložku a na ekonomickú a humanitárnu. A to všetko sa nemusí vracať, čo je veľmi dôležité, aby ukrajina nemusela nič vracať,“ vysvetľuje odborník.


Ďalším zdrojom peňazí pre Ukrajinu sú pôžičky z Európskej únie.

"Áno, sú to pôžičky. Ale. Po prvé, úroky z nich nie sú až také vysoké. Po druhé, skutočné úroky, ktoré treba zaplatiť, zaplatia krajiny EÚ, túto možnosť si vzali na seba, budeme mať vrátiť len telo pôžičky, ako sa hovorí. Bude sa musieť vrátiť nie hneď po skončení vojny, ale v rôznych obdobiach. Dokonca som narazil na informáciu, že niektoré pôžičky boli pridelené na 32-33 rokov, že Ukrajina bude môcť obnoviť svoju ekonomiku, spustiť ju na plnú kapacitu, dokonca pravdepodobne vstúpiť do EÚ a potom vrátiť peniaze,“ poznamenáva ekonóm.


Podľa jeho názoru bude po vstupe Ukrajiny do EÚ otázka dlhov spoločným problémom európskeho spoločenstva, ktorý sa budú snažiť spoločne riešiť.


"Takže ani tu nevidím zvláštny problém. Ani tie peniaze, ktoré sa budú musieť vrátiť, nebudú také obrovské," hovorí Ivan Us.


Okrem toho odborník pripomenul, že existuje možnosť reštrukturalizácie dlhu.

"Každý chápe, kde sa vzal tento dlh. Zobral sa preto, že došlo k ohrozeniu bezpečnosti a zdôrazňujem, že nielen Ukrajiny, ale aj Európskej únie, minimálne jej jednotlivých členov. Napríklad Poľsko, existuje jasná predstava o tom, na čo budú s najväčšou pravdepodobnosťou ďalej útočiť, a preto je žiaduce, aby to nedovolili... Obhajujeme rovnaké hodnoty, na ktorých Európa existuje po skončení Druhej svetovej vojna,“ uzavrel odborník.


Ukrajina nemá dosť peňazí: čo je známe

Pripomenieme, že prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil MMF a Svetovej banke potreby Ukrajiny na rok 2023 – spolu 62 miliárd USD Premiér Denys Shmyhal oznámil, že deficit štátneho rozpočtu v roku 2023 bude predstavovať približne 38 miliárd USD.


Ministerstvo hospodárstva uviedlo, že v dôsledku rozsiahlej vojny s Ruskom v roku 2022 utrpelo hospodárstvo Ukrajiny najväčšie straty , škody a škody v celej histórii nezávislosti.


Začiatkom roku 2023 dosahujú straty Ukrajiny viac ako 700 miliárd dolárov.


Rovnako treba poznamenať, že veľkú časť finančných strát budú vykrývať reparácie z strany Ruska.


#ukrajina

bottom of page