top of page
  • Writer's pictureBe3ee

Aktuálne na CNN: USA obviňujú Severnú Kóreu zo snahy ukryť dodávky munície do Ruska


Vojaci držia zbrane, keď sedia vo vozidle s raketami, keď prechádza okolo stánku so severokórejským vodcom Kim Čong-unom počas vojenskej prehliadky pri príležitosti 105. výročia narodenia otca zakladateľa krajiny Kim Ir Sena v Pchjongjangu 15. apríla 2017.


WashingtonCNN — USA obviňujú Severnú Kóreu, že tajne dodáva Rusku delostrelecké granáty pre ukrajinskú vojnu tým, že tají, kam ich prepravujú, podľa novo odtajnených spravodajských informácií.


Americkí predstavitelia sa domnievajú, že tajné severokórejské zásielky – spolu s bezpilotnými lietadlami a inou výzbrojou, ktoré Rusko získalo od Iránu – sú ďalším dôkazom toho, že dokonca aj moskovský arzenál konvenčného delostrelectva sa počas ôsmich mesiacov bojov zmenšil. Severná Kórea sa snaží zásielky skryť tak, že to vyzerá, akoby sa munícia posielala do krajín na Blízkom východe alebo do severnej Afriky, tvrdí spravodajská služba.


Nedávne spravodajské informácie prichádzajú asi dva mesiace po tom, čo spravodajská komunita USA uviedla, že verí, že Rusko je v procese nákupu miliónov rakiet a delostreleckých granátov zo Severnej Kórey na použitie na bojisku, informovala v tom čase CNN a ďalšie médiá .


„V septembri (Kórejská ľudovodemokratická republika) verejne poprela, že mala v úmysle poskytnúť muníciu Rusku,“ uviedol vo vyhlásení pre CNN koordinátor Rady národnej bezpečnosti pre strategickú komunikáciu John Kirby. „Naše informácie však naznačujú, že KĽDR tajne zásobuje ruskú vojnu na Ukrajine značným počtom delostreleckých granátov, pričom zahmlieva skutočný cieľ zásielok zbraní tým, že sa snaží, aby to vyzeralo, akoby boli posielané do krajín uprostred východnej alebo severnej Afriky."


Úradníci neposkytli dôkazy na podporu nových obvinení. Odtajnená spravodajská služba tiež neposkytla podrobnosti o tom, koľko zbraní je súčasťou zásielok, ani ako budú zaplatené.


„Budeme naďalej monitorovať, či sú tieto zásielky prijaté,“ povedal Kirby a poznamenal, že Rusko naďalej hľadá aktérov ako Severná Kórea a Irán, aby udržali svoju agresívnu vojnu na Ukrajine „uprostred nedostatku dodávok a účinnosti medzinárodných sankcií“.


#svet

bottom of page