top of page
  • Writer's pictureBe3ee

Ani Stalinovi to nenapadlo: okupanti pri Bachmute zaviedli dvojitý systém blokovacích jednotiek


Foto: Generálny štáb Ozbrojených síl Ukrajiny / Facebook


Podľa Arestovyča neďaleko Bachmutu ozbrojené sily Ukrajiny "dvestovkujú" aspoň jednu nepriateľskú rotu vojakov a dôstojníkov denne.

Ruskí okupanti napriek masívnym stratám v ich radoch pokračujú v postupe v Bachmutskom okrese Doneckej oblasti.

Uviedol to poradca prezidentskej kancelárie Oleksij Arestovič v rozhovore s ruským novinárom a ochrancom ľudských práv Markom Feiginom.


Podľa jeho informácií je pri Bachmute najmenej jednu nepriateľskú rotu vojakov a dôstojníkov „dvestovkujú“ na dennej báze. Zo severu postupujú na Bachmut „Kadyrov“ – pluk „Ahmat“, z východu prichádzajú „wagnerovskí“ žoldnieri a zmobilizovaní trestanci.


"Okolie tam vyzerá horšie ako v prvej svetovej vojne. Už tam nie je priestor na bývanie, všetko je rozbombardované delostrelectvom. Dávame to podľa najskromnejších, najzdržanlivejších, najreálnejších odhadov - asi jedna rota na deň. A v skutočnosti - viac," - hovorí Arestovych.

Poradca OP vysvetľuje, že útočníci pokračujú v postupe len preto, že ich velenie zaviedlo dvojitý systém blokovacích jednotiek v oblasti Bachmut .


"Tam sa nové vlny hlúpo rútia po telách svojich padlých spolubojovníkov. A rútia sa z jedného jednoduchého dôvodu - v oblasti Bachmut je dvojitý systém blokovacích čiat. Je tu blokovacia čata a za ňou je ďalšia blokujúca čata." Tvorí ich predovšetkým ruská garda a naozaj strieľajú na tých, ktorí ustupujú. Keď nestrieľajú oni, strieľajú na nich tí, čo sú vzadu," poznamenal Arestovyč.


Upozornil na fakt, že ani Stalin nepomýšľal na dvojité blokujúce jednotky, ale Surovikin áno.

Podľa poradcu OP Putin poveril svojich vojakov, aby do konca októbra dobyli Bachmut a Doneckú oblasť.


Čo je známe o bitkách v smere Bakhmut

Volodymyr Zelenskyj 8. októbra oznámil, že ozbrojené sily naďalej držia pozície na Donbase, najmä v regióne Bachmut, kde je situácia veľmi zložitá a kde prebiehajú kruté boje .

Zelenský 13. októbra potvrdil, že smer Bachmut je stále jedným z najtvrdších.


Ministerstvo obrany Veľkej Británie oznámilo, že ruské jednotky postúpili o 2 km v smere na mesto Bakhmut v Doneckej oblasti. Na Bachmut sa snaží zaútočiť najmä na jednotka súkromnej vojenskej spoločnosti "Wagner", ktorá zahŕňa odsúdených, ktorí boli nedávno naverbovaní z ruských väzníc.


Vojenský expert Serhiy Grabskyi povedal, že v smere na Bachmut prebiehajú mimoriadne ťažké bitky . Tam už nepriateľ nekoná metódami sústredeného útoku, pôsobí v samostatných jednotkách, pričom využíva celé svoje delostrelectvo.


Ukrajinský novinár Denys Kazansky ukázal, ako žije mesto Bachmut v Doneckej oblasti, ktoré je takmer frontovou líniou.Ľudia naďalej žijú v Bachmute, na okraji ktorého pokračujú boje.


Ukrajinský novinár Denys Kazansky ukázal, ako žije mesto Bachmut v Doneckej oblasti, ktoré je takmer frontovou líniou.

V Telegrame zverejnil video od Bakhmuta .


"Vždy sú tu obstrely, neustále niečo prilieta, všetko je rozbité. Takmer všetky domy sú poškodené, je veľmi nebezpečné byť tu," povedal novinár.

Podľa neho v meste, na okraji ktorého pokračujú boje, ľudia naďalej žijú nejakým úžasným spôsobom.


"Ako sa tu dá žiť, je pre mňa úplne nepochopiteľné. Ulice sú prakticky prázdne, ale sú tu ľudia," hovorí Kazansky.

Podľa hrubých odhadov novinára zostalo v Bachmute asi 10 % obyvateľov.


"Bachmutu je škoda. Na rozdiel od väčšiny iných miest Donbassu, ktoré sú len príveskami tovární a baní, je to skutočne plnohodnotné mesto s vlastnou históriou, zvláštnou atmosférou a dokonca aj malým historickým centrom. V súčasnosti je nemilosrdne ničené ruskou armádou, ktorá chce zriadiť ďalší Mariupol,“ uzavrel.#ukrajinabottom of page