top of page
  • Writer's pictureBe3ee

Ashleigh Bartyová porazila Danielle CollinsovúStala sa tak prvou domácou šampiónkou Australian Open vo dvojhre od roku 1978 Ashleigh Bartyová je prvou domácou šampiónkou Australian Open vo dvojhre po viac ako štyroch desaťročiach.


Ashleigh Bartyová sa stala prvou domácou šampiónkou Australian Open od roku 1978, keď v sobotňajšom finále zdolala debutantku z grandslamového finále Danielle Collinsovú 6:3 7:6. Svetová jednotka bola počas celého turnaja úplne dominantná a získala historický titul bez straty setu.

Austrálski tenisoví fanúšikovia museli čakať viac ako štyri desaťročia na to, aby sa jeden z ich domácich stal šampiónom Australian Open, pričom posledné domáce víťazstvo je zásluhou Chrisa O'Neila. Bartyovej grandslamový súčet je teraz tri – jej predchádzajúce tituly prišli na French Open v roku 2019 a vo Wimbledone v roku 2021 – a 25-ročná hráčka je v súčasnosti bezpochyby najdominantnejšou silou na ženskom turnaji.

Keďže väčšinu kariéry má pravdepodobne ešte pred sebou, jediná otázka, ktorá zostáva okolo Bartyovej grandslamových titulov, je: koľko?

"Niekoľkokrát som povedala, že som dnes večer taká šťastná, že tu mám množstvo ľudí, ktorí ma milujú a podporujú," povedala Barty vo svojom pozápasovom rozhovore. "Mám veľké šťastie, že mám obrovské množstvo podpory od môjho tímu, začali sme spolu hneď od začiatku. Všetko sme robili spolu, nikto z nášho tímu sa nezmenil. Milujem ich až do smrti."

„Ako Austrálčanka je najdôležitejšou súčasťou tohto turnaja možnosť podeliť sa oň s toľkými ľuďmi a davom, takže si nezostala nič dlžná.

„Tento dav je jednou z najzábavnejších, pred ktorým som kedy hrala, a vy ste mi dnes priniesli toľko radosti a pomohli ste mi hrať môj najlepší tenis, takže vám ďakujem za všetku vašu lásku a podporu počas posledných pár týždňov.
"Je to pre mňa splnený sen a som hrdá na to, že som Austrálčanka. Uvidíme sa nabudúce."

Austrálčanka Ashleigh Barty oslavuje po výhre nad Danielle Collins. Dynamický začiatok Ani jedna z hráčiek neprejavila v úvodných fázach známky nervozity a hneď na začiatku si vymenili niekoľko úderov.

Collinsovej typický bekhend spôsoboval Bartyovej výraznejšie problémy, pričom Austrálčanka sa musela popasovať s odvrátením tvrdých úderov, ktoré lietali cez ihrisko Roda Lavera.

Bartyová však dokázala odpovedať svojím podaním, keď pred súperkou prehnala eso rýchlosťou 181 km/h, keď sa jej podarilo zachrániť skorý brejk – na veľkú radosť publika.

Partizánska domáca podpora určite prejavovala svoju oddanosť už na začiatku a vybuchla zakaždým, keď Barty získal bod. Potom dostali naozaj niečo na povzbudzovanie v tretej hre keď bola Collinsová na podaní, niekoľko nevydarených úderov a divoká dvojchyba priniesli Bartyovej prelomenie podania.

To určite pomohlo uvoľniť napätie, ktoré Bartyová stále cítila, keď domáca favoritka udržala ďalšie dve podania, aby si pripísala úvodný set bez mihnutia oka.

Dokonca aj Collinsovej postup do finále je jedným z najpozoruhodnejších príbehov o návrate k tenisu.

V apríli minulého roka podstúpila urgentnú operáciu endometriózy – stavu, pri ktorom tkanivo, ktoré vystiela maternicu, rastie mimo nej – a na French Open utrpela zranenie brucha.

Danielle Collinsová začala dominovať v druhom sete.

28-ročná žena úprimne hovorila o neznesiteľnej bolesti, ktorú musela znášať, a opísala ju ako jednu z najhorších, akú zažila.

Collinsová pripísala chirurgovi zásluhy za záchranu jej kariéry a teraz hrá jeden z najlepších tenisov svojho života, pričom jej postup do finále v Melbourne ju po prvý raz posunie do top 10 na svete.

Hráčke treba pripísať veľké uznanie za to, že zostala koncentrovaná, napriek tomu, že jej tesný úvodný set tak rýchlo ušiel.

Američanka na kurte často nosí srdce na rukáve, no doteraz svoje emócie pri najväčšej príležitosti svojej kariéry skrývala.

To sa však zmenilo na začiatku druhého setu, keď Bartyová opäť začala bojovať so silnými údermi svojej súperky, ktoré teraz vyzerali byť o niečo viac bodavé.

Dve netypické chyby Bartyovej v úvodnom geme na podaní, umožnili Collinsovej prvýkrát v zápase brejkovať.

Aréna Roda Lavera takmer stíchla, až na Collinsovej rev. „Poď,“ zakričala so zaťatou päsťou k svojmu tímu.

Bola to celkom pozoruhodná zmena v dynamike od úvodného setu, pričom Collinsová teraz dominovala takmer v každej výmene.

Fanúšikovia sa v druhom sete zhromaždili za Bartyovou.

Dav, ktorý vycítil Bartyovej nervozitu, urobil všetko pre to, aby ju vrátil do zápasu; jeden forhendový víťazný úder po čiare bol privítaný azda najhlasnejším jasotom večera.

Nestačilo to však na to, aby sa Bartyová vrátila na správnu cestu, pretože dôležitosť tejto príležitosti ju teraz veľmi zaťažovala.

Forhend začínal byť divoký a nevyspytateľný a Collinsová si našla ďalšie prerušenie podania, aby zdanlivo dostala set mimo dosah súperky.

Ale Bartyová, bojovníčka, ktorou je na ihrisku, bojovala späť a vrátila podanie, a potom dominantne získala nasledujúcu hru, aby preniesla tlak späť na Collinsovú.

Bol to tlak, ktorý Collinsová nezvládla, pretože jej prvé podanie a zvyčajne verný bekhend ju opustili, čím dala Bartyovej možnosť zisku nasledujúcej hry.

Aréna Roda Lavera, ktorá bola väčšinu druhého setu utlmená, vybuchla a teraz bola hlasnejšia ako kedykoľvek predtým. Bartyová si pripisuje tretí grandslamový titul v kariére. V jednom momente sa Collinsová zdala nespokojná s publikom, ktoré začalo kričať pred dokončením bodov, čo viedlo rozhodcu k varovaniu prítomných pred ich správaním.

Bartyová držala podanie, aby vyrovnala skóre na 5-5 a to, čo vyzeralo pred 20 minútami pre Collinsovú ako prechádzka, sa teraz zmenilo na slimáka.

Obe hráčki predviedli solídne podania, aby dotiahli set do tajbrejku, hoci Collinsová si určite priala, aby prvé podanie prišlo o pár hier skôr.

Bartyová sa v tajbrejku prebojovala do vedenia 4:0 a nikdy to nevyzeralo, že by ho mohla prehrať, ​​nakoniec to uzavrela na 7:2 - a teraz nastal čas na oslavy na štadióne Roda Laverova.

Po dlhých 44 rokoch čakania má Austrália opäť svojho grandslamového šampióna vo dvojhre.


#šport

bottom of page