top of page
  • Writer's pictureBe3ee

Asi 1,5 milióna ukrajinských detí sa stalo utečencami v dôsledku ruskej invázie


Tieto deti, ktoré odišli z Ukrajiny, sú vystavené riziku obchodovania s ľuďmi.

Počet ukrajinských detí utečencov utekajúcich pred ruskou agresiou spolu s rodičmi dosiahol približne 1,5 milióna.


Tieto deti, ktoré odišli z Ukrajiny, sú vystavené riziku obchodovania s ľuďmi.

Oznámil to Detský fond OSN (UNICEF).


„Vojna na Ukrajine vedie k masovému vysídľovaniu a tokom utečencov – podmienky, ktoré by mohli viesť k výraznému nárastu obchodovania s ľuďmi a akútnej kríze v oblasti ochrany detí,“ povedal Afshan Khan, regionálny riaditeľ UNICEF pre Európu a Strednú Áziu.

"Deti prisťahovalcov sú mimoriadne zraniteľné, môžu byť oddelené od svojich rodín, môžu byť vystavené riziku vykorisťovania a obchodovania s ľuďmi," pokračoval Khan. "Potrebujú vlády v regióne, aby zintenzívnili a podnikli kroky na ich ochranu."

"Od 24. februára do 7. marca UNICEF uviedol, že našiel viac ako 500 detí bez sprievodu prekračujúcich hranice z Ukrajiny do Rumunska. Celkový počet detí bez sprievodu prekračujúcich susedné hranice bude pravdepodobne oveľa vyšší," uvádza sa vo vyhlásení.

Na posilnenie ochrany OSN a dobrovoľníci zriadili v susedných krajinách, napríklad v Poľsku, informačné centrá s názvom „Modré bodky“, ktoré poskytujú základné služby rodinám.

UNICEF tiež vyzýva vlády susedných krajín Ukrajiny, aby zintenzívnili kontroly ochrany detí na hraniciach a v kľúčových oblastiach, ako sú železničné stanice, cez ktoré utečenci prechádzajú.


„Okrem toho UNICEF vyzýva vlády, aby zlepšili cezhraničnú spoluprácu a zdieľanie poznatkov medzi pohraničnou strážou, orgánmi činnými v trestnom konaní a orgánmi na ochranu detí, ako aj urýchlene identifikovali deti odlúčené od svojich rodičov, zaviedli postupy na vyhľadávanie rodín a znovuzjednotenie odkázaných detí. rodičovskej starostlivosti.“ v správe.

Pripomenieme, že na dom v Luhanskej oblasti strieľali okupanti, žena a dve deti boli zavraždené.


#ukrajina

bottom of page