top of page
  • Writer's pictureBe3ee

Azerbajdžan a Arménsko začali aktívne vojenské operácie

Bolo nasadené ťažké delostrelectvo, boli obete

Foto: mil.am/hy


Arménsko obvinilo Azerbajdžan z masového útoku, azerbajdžanská strana to označila za reakciu na sabotážne akcie.

Po polnoci v utorok 13. septembra začali jednotky azerbajdžanských ozbrojených síl intenzívne ostreľovanie arménskych pozícií delostrelectvom a veľkokalibrovými delami.

Ako uvádza agentúra " Armenpress " s odvolaním sa na tlačovú službu ministerstva obrany Arménska, ostreľovanie prebieha v smere osád Goris, Sotk a Jermuk. Je potrebné poznamenať, že azerbajdžanská armáda používa aj bezpilotné prostriedky.


Ministerstvo obrany Azerbajdžanu tvrdí, že podvratné skupiny ozbrojených síl Arménska v tme podmínovali oblasti medzi pozíciami jednotiek azerbajdžanskej armády a zásobovacích ciest v rôznych smeroch.


"V dôsledku naliehavých opatrení prijatých našimi jednotkami na okamžité zabránenie týmto činom došlo k bitke," uviedla vo vyhlásení azerbajdžanská agentúra.

Ministerstvo obrany Azerbajdžanu tiež poznamenalo, že straty sú na oboch stranách.

Ministerstvo obrany Azerbajdžanu informovalo, že na niektoré pozície, úkryty a bašty azerbajdžanskej armády strieľali jednotky ozbrojených síl Arménska rôznymi druhmi zbraní, vrátane mínometov. V dôsledku toho bola vojenská infraštruktúra poškodená.


Ministerstvo obrany Azerbajdžanu označuje akcie arménskych ozbrojených síl za provokácie, ktoré predstavujú vojenskú hrozbu pre suverenitu krajiny. "Prijímajú sa potrebné opatrenia na potlačenie palebných bodov arménskych ozbrojených síl a zabránenie rozširovania rozsahu vojenského konfliktu."


Miestne telegramové kanály informujú o používaní raketových salv azerbajdžanskou armádou a uverejňujú zodpovedajúce video.
Arménske masmédiá uvádzajú, že po začatí bojov medzi Azerbajdžanom a Arménskom bola 102. ruská vojenská základňa v Gjumri uvedená do pohotovosti.


Pripomeňme, že konflikt medzi Azerbajdžanom a Arménskom o Náhorný Karabach sa začiatkom augusta tohto roku opäť vyostril.


Doplnenie

Konflikt medzi Azerbajdžanom a Arménskom trvá od 90. rokov minulého storočia. Predchádzajúca vážna epizóda bola uhasená na jeseň 2020, keď boli ruské mierové jednotky zavedené do Karabachu.


K novému kolu konfliktu došlo v marci 2022, už po ruskej invázii na Ukrajinu, ale nádeje Ukrajincov, že Ruská federácia uviazne v novej vojne a zmierni tlak, sa nenaplnili.


Prezident Azerbajdžanu 17. júla tohto roku obvinil Rusko a Arménsko z porušovania dohody o Náhornom Karabachu. Ministerstvo obrany Ruska podľa neho nesplnilo svoj sľub zabezpečiť stiahnutie arménskej armády z Náhorného Karabachu do júna 2022.


#svetbottom of page