top of page
  • Writer's pictureBe3ee

Baltic Pipe: Nórsko-poľský plynovod sa otvára ako kľúčový krok na zníženie závislosti od Ruska


Lídri z Poľska, Nórska a Dánska sa zúčastnili na ceremónii pri príležitosti otvorenia nového baltského potrubia, kľúčovej etapy v snahe odstaviť Poľsko a Európu od ruského plynu.

Plynovod bude prepravovať zemný plyn z nórskeho šelfu cez Dánsko a cez Baltské more do Poľska. Ide o ústredný bod poľskej stratégie diverzifikácie od Ruska, ktorá začala roky predtým, ako februárová invázia Moskvy na Ukrajinu spustila globálnu energetickú krízu.


Toky z Nórska spolu s dodávkami cez terminály skvapalneného plynu sú ústredným bodom poľského plánu. Krajina bola v apríli odrezaná od dodávok ruského plynu údajne pre odmietnutie platiť v rubľoch.„Končí sa éra ruskej nadvlády v oblasti plynu, éra, ktorá bola poznačená vydieraním, vyhrážkami a vydieraním,“ povedal poľský premiér Mateusz Morawiecki na inaugurácii v Budne na západe Poľska.

Nórsky minister energetiky Terje Aasland uviedol, že ide o "dôležitý krok na dôležitej ceste k nezávislosti Európy od ruskej energie".


„Musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme eliminovali energiu ako nástroj ruskej moci,“ dodala dánska premiérka Mette Frederiksenová. "Spoločne porazíme Putina."

Inaugurácia sa uskutočnila po tom, čo dánske a švédske úrady identifikovali niekoľko únikov plynu na ruských plynovodoch Nord Stream , čo vyvolalo obavy zo sabotáže.


Dánsky prevádzkovateľ sústavy Energinet cez víkend uviedol, že prepojenie Baltic Pipe by mohlo byť uvedené do prevádzky na plnú kapacitu už o mesiac skôr vďaka dobrému pokroku v prácach v Dánsku. Posúva plánovaný termín na koniec novembra namiesto 1. januára.

Výstavba v Dánsku bola pozastavená na deväť mesiacov z ekologických dôvodov, ale bola obnovená vlani v marci.


"Vďaka mimoriadnemu úsiliu zo strany všetkých zúčastnených sa nám podarilo položiť zostávajúce potrubia rýchlejšie, ako sa očakávalo. Úplné uvedenie do prevádzky sa preto môže uskutočniť v predstihu," povedal Torben Brabo, riaditeľ medzinárodných vzťahov Energinet.Trasa ropovodu Kredit: Baltic Pipe Project


"Baltic Pipe je súčasťou rozsiahlejšej poľskej stratégie na ukončenie závislosti od ruského plynu prúdiaceho cez plynovod Jamal. Bol to základný kameň plánu. Skutočnosť, že sa dokončuje skôr, ako sa očakávalo, samozrejme prichádza v správnom čase, keďže Poľsko už nedostáva plyn ako predtým,“ povedala pre Euronews Trine Villumsen Berling, vedúca výskumníčka globálnej bezpečnosti v Dánskom inštitúte pre medzinárodné štúdie (DIIS).


"Vždy však bolo poľským plánom prestať používať ruský plyn, keď do konca roku 2022 vyprší kontrakt s Gazpromom," dodala.

Poľský minister energetickej infraštruktúry Mateusz Berger v sobotu uviedol, že dokončenie znamená, že Poľsko by malo dostať dvojnásobok množstva plynu, ktoré sa pôvodne očakávalo v poslednom štvrťroku.


Nórska spoločnosť Equinor v piatok oznámila, že uzavrela 10-ročnú dohodu o predaji zemného plynu poľskej PGNiG v objeme 2,4 miliardy metrov kubických (bcm) ročne, čo predstavuje približne 15 % ročnej poľskej spotreby. Baltské potrubie má ročnú kapacitu 10 miliárd m3.

Zmluva s Equinorom dopĺňa dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG) Poľska, domácu produkciu a potenciálny dovoz cez prepojenia s jeho susedmi pred nadchádzajúcou zimou. Spoločnosť PGNiG vo vyhlásení minulý týždeň uviedla, že má zabezpečené dodávky plynu na zimnú vykurovaciu sezónu.


Koncom augusta bolo uvedené do prevádzky plynovodné prepojenie medzi Poľskom a Slovenskom – kľúčová časť severojužného koridoru plynovej infraštruktúry medzi Baltským morom, Jadranským a Egejským morom, východným Stredozemným morom a Čiernym morom.

„Toto prepojenie výrazne zlepší bezpečnosť dodávok EÚ a odolnosť nášho energetického systému,“ povedala európska komisárka pre energetiku Kadri Simsonová. EÚ financovala viac ako 100 miliónov EUR, čo predstavuje približne 40 % nákladov na projekt.


Analytici tvrdia, že nový baltský plynovod by mal mať výhody aj pre krajiny mimo Poľska.

"Pobaltské potrubie bude dôležité aj pre pobaltské štáty. Môžu prijímať plyn cez GIPL - Gas Interconnector Poľsko Litva - rovnakým spôsobom, akým Poľsko dostáva plyn z Litvy od apríla," povedala Trine Villumsen Berling.


„Koridor je vhodný aj na prepravu plynu z Poľska na dánsky trh, čím sa ďalej zvyšuje flexibilita a bezpečnosť dodávok energie v regióne,“ uvádza DIIS v energetickom hodnotení zverejnenom v júli .


Zdôraznila, že Poľsko a Litva boli v popredí volaní po „väčšej jednote v rámci EÚ a prísnejších sankciách voči ruským fosílnym palivám“.


"Aj keď sa dnes v poľskom a litovskom energetickom sektore napĺňa množstvo strategických projektov, sú výsledkom dlhodobých strategických vízií oboch štátov o energetickej nezávislosti od zovretia Moskvy," uvádza sa v správe.


#svet

bottom of page