top of page
  • Writer's pictureBe3ee

Bezprecedentné ostreľovanie Mikolaeva: smrť ľudí, zničenie desiatok áut a štadióna


Foto: "Novinky o Mikolaeve" v telegrame


V predvečer okupanti vypálili rakety na mesto Mikolajev, dvakrát vypustili dve desiatky rakiet z Krymu.

Jeden z nich zasiahol bytový dom, keď ľudia ešte spali. Výbuch na 5. a 4. poschodí v rohu domu sa zrútil. Ďalšia raketa zasiahla garážové družstvo a podľa TSN sa zmenili na šrot tri desiatky áut a garáží .

Okolo 6:20 prišla na operačnú kontrolnú miestnosť správa o výbuchu v bytovom dome v meste Mikolaev. Krížová strela dorazila do oblasti spánku Nikolajeva z Čierneho mora. 300 kilogramov hlavíc zasiahlo roh päťposchodovej budovy. Vzniklo 5. a 4. poschodie. "Máme tri obete a štyroch mŕtvych, medzi nimi jednu ženu vyslobodili, jedného muža evakuovali rebríkom zo 4. poschodia, ďalšieho muža vyniesli pomocou kolísky medzi 4. až 5. poschodie," uviedli záchranári.


Ľudí vyťahujú spod trosiek. Záchranári pracujú na rebríkoch a klietkach, na prízemie po dopade spadli betónové platne, kusy betónu sa rozsypali po dvore na sto metrov. "Pri rozoberaní trosiek bolo zničené jedno z poschodí domu a zranený jeden záchranár," dodal SES.


Všetky okná a byty v susedných domoch sú rozbité rázovou vlnou a valčekmi. Rakety prichádzajú do tejto oblasti už druhý deň po sebe. Okupanti zintenzívnili raketovú paľbu a zámerne zničili civilnú infraštruktúru mesta. „Včera bolo 11 rakiet, niektoré zostrelila naša PVO, dnes ich bolo 8, niektoré zostrelila naša PVO a niektoré leteli do mesta – to je bezprecedentné. Predtým také množstvo rakiet nebolo ide pravdepodobne o systém «Bastion», - hovorí predseda regionálnej štátnej správy Mikolajeva Vitalij Kim.


Vzduchové alarmy sa v meste ozývajú niekoľkokrát denne. Tatiana ju počula, no nemyslela si, že raketa zasiahne garážové družstvo, kde deň predtým zaparkovala svoje auto. Teraz je tu namiesto garáží nepretržitý kráter od zásahu rakety a spálené autá. „Trosky, a ruiny a auto tiež, ani neviem opísať, úplne vyhorené, len neviete kam utekať a chvalabohu, zničilo iba auto, nie životy,“ hovorí. Tatiana.

Rašisti bombardujú mestá, aby demoralizovali ľudí a spôsobili maximálnu deštrukciu, pretože na fronte nemajú úspech. Deň predtým dopadla na štadión ďalšia raketa. Bol iba nedávno obnovený a zrekonštruovaný - bol to úplne nový európsky športový areál, ktorý sa staval 4 roky.


„Nie je tu žiadna armáda, len civilisti. Ukázalo sa, že naša práca je zničená, videli ste našu kanceláriu, jednoducho tam nie je. Bežecké pásy boli úplne poškodené, nová administratívna budova bola zničená, všetko bolo nové aj strecha a nábytok. Niekde okolo 3 miliónov eur, “hovorí Volodymyr Kose, riaditeľ mestského centrálneho štadióna.

Obrovský kráter a kusy železa po celom poli. Ľudia ručne zbierajú odpadky z drahého trávnika, na ktorom by sa mohli konať medzinárodné súťaže. Teraz je športový areál zatvorený a nikto nevie, kedy bude fungovať. Predstavitelia mesta žiadajú ľudí, aby sa do Mykolaeva zatiaľ nevracali, tí, čo odišli, pretože nikto si nie je istý, kam nabudúce dorazí ruská raketa odpálená z Krymu, Chersonu alebo Čierneho mora.


#ukrajina


bottom of page