top of page
  • Writer's pictureBe3ee

Biden hovorí, že je to jeho „očakávanie“, že pomoc Ukrajine bude pokračovať aj pod kontrolov GOP


Republikánsky vodca Kevin McCarthy, ktorý je na tejto fotke spolu s členom výboru Snemovne reprezentantov pre zahraničné veci Michaelom McCaulom, oznámil, že sa uchádza o miesto budúceho predsedu Snemovne reprezentantov. (Foto Brendan Smialowski / AFP cez Getty Images)


(CNSNews.com) – Prezident Biden vyjadril v stredu optimizmus, že podpora oboch strán pri pomoci Ukrajine čeliť ruskej invázii bude v novom vzhľade Snemovne reprezentantov pokračovať aj budúci rok.


"Dúfam, že budeme pokračovať v tomto dvojstrannom prístupe čeliť ruskej agresii na Ukrajine," povedal Biden novinárom v Bielom dome, keď ponúkol poznámky a odpovedal na otázky o stále nerozhodnutých voľbách v polovici volebného obdobia.


Na otázku, či verí, že pomoc Ukrajine bude „neprerušená“ v prípade Republikánov kontrolovanej Snemovne, Biden odpovedal: „To je moje očakávanie“.


Nedávne poznámky vodcu republikánov Kevina McCarthyho o tom, že Snemovňa vedená republikánskou vládou nevypísala „bianko šek na Ukrajinu“ , získala veľkú pozornosť. Odvtedy jasne povedal, že podporuje poskytovanie pomoci Ukrajine, keď čelí ruskej agresii, ale že „v budúcnosti musí existovať zodpovednosť “.


Po tom, čo reportér v stredu vzniesol McCarthyho komentáre, Biden trval na tom, že USA „nedali Ukrajine bianko šek“.


Kyjev podľa neho požadoval „veľa vecí“, ktoré USA odmietli poskytnúť, pričom ako príklad ponúkol výzvy, aby americké bojové lietadlá „zaručili nebo nad Ukrajinou“.


„Povedal som: 'Nie, to neurobíme. Nedostaneme sa do tretej svetovej vojny, keď vezmeme ruské lietadlá a priamo sa zapojíme,“ povedal.

USA však poskytli zbrane, aby sa Ukrajinci mohli brániť, ako napríklad presne navádzané raketové systémy HIMARS, povedal.


(Biden tiež poukázal na to, že hoci platforma HIMARS môže dosiahnuť dlhší dostrel v závislosti od použitej munície, USA poskytovali len muníciu s kratším dosahom, „pretože nehľadám, aby začali bombardovať ruské územie. ”)


Prezident povedal, že chce zabezpečiť, aby USA pomohli Ukrajincom brániť sa tvárou v tvár „najškaredšej agresii, ku ktorej došlo od druhej svetovej vojny“.


"V stávke je tak veľa," povedal. "Takže by som bol prekvapený, keby - ak má vodca McCarthy dokonca väčšinu svojich republikánskych kolegov, ktorí tvrdia, že nebudú financovať legitímne obranné potreby Ukrajiny."


Kaucus divízie

S republikánmi smerujúcimi k väčšine v snemovni – aj keď podstatne štíhlejšej, ako sa očakávalo – McCarthy v stredu oznámil svoju ponuku stať sa ďalším predsedom parlamentu.

V liste jeho výboru sa spomínali výzvy súvisiace s ekonomickými ťažkosťami, kriminalitou a vzdelávaním – o zahraničnej politike však mlčal.


Väčšina republikánov v Snemovni reprezentantov tento rok hlasovala za balíky pomoci Ukrajine, hoci 57 republikánskych zákonodarcov hlasovalo proti opatreniu vo výške 40 miliárd dolárov, ktoré bolo prijaté v máji.


Približne 50 z týchto zákonodarcov Republikánskej strany sa vráti na 118. kongrese, ostatní buď odídu do dôchodku, odišli hľadať si iné úrady, alebo prišli o primárky či miesta.

Na druhej strane niekoľko republikánov v rade na predsedníctvo kľúčových výborov rozhodne podporuje pomoc Ukrajine.


V stredu komentoval správy o ruskom ústupe z Chersonu , jeden z nich, člen Výboru pre zahraničné veci, poslanec Michael McCaul (Texas), opäť vyzval USA, aby vyzbrojili Ukrajinu „správnymi zbraňami“.


„Ruský ústup potvrdí to, čo ja a mnohí moji kolegovia zdôrazňujeme už mesiace: So správnymi zbraňami môže Ukrajina poraziť ruské invázne sily a ešte viac odhaliť absurditu Putinovho pokusu o „anexiu“ Chersonu a troch ďalších regiónov na Ukrajine. “ povedal McCaul.

„Je už dávno načase, aby Bidenova administratíva poskytla Kyjevu všetky zbrane, ktoré potrebuje, vrátane ATACM s dlhším doletom, aby Putin a všetci agresori pochopili, že nemôžu vyhrať nevyprovokované útočné vojny.


(ATACM, armádne taktické raketové systémy, sú projektily zem-zem s dlhším dosahom, ktoré Biden doteraz odmietol poskytnúť Ukrajine na použitie s platformami HIMARS.)


Hlavný člen výborov pre ozbrojené služby, zástupca Mike Rogers z Alabamy, tiež vyjadril podporu poskytovaniu viac a lepších zbraní Ukrajine, vrátane ATACM.


"Nemôžem si pomôcť, ale predstaviť si, o koľko úspešnejšia by bola ukrajinská protiofenzíva, keby prezident Biden dal Ukrajine všetky zbrane dlhého doletu, o ktoré žiadali," povedal v septembri.

Ďalším republikánom v poradí na dôležitého predsedu výboru je poslanec Mike Turner (R-Ohio), člen Výboru pre spravodajské služby.


Po nedávnej návšteve Kyjeva, kde sa stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, Turner povedal , že republikánska väčšina neprestane poskytovať pomoc Ukrajine, ale bude sa snažiť zefektívniť financovanie vylúčením sprostredkovateľov, ako sú agentúry OSN.


„Skutočnosť, že platíme Organizácii Spojených národov, aby platili ich ľuďom, aby platili iným za vybudovanie byrokracie, aby mohli prijať skutočnú pomoc Ukrajine a rozdávať ju, je len neuveriteľné plytvanie.


Turner evidentne rozlišoval medzi vojenskou pomocou, ktorá ide priamo ukrajinskej armáde, a humanitárnou pomocou, ktorá je smerovaná cez OSN.


Reprezentantka Kay Grangerová z Texasu, členka Výboru pre rozpočtové prostriedky Snemovne reprezentantov, tiež výrazne podporuje vojenskú pomoc Ukrajine.


Grangerová na podporu opatrenia na podporu Ukrajiny v objeme 40 miliárd dolárov v máji minulého roka – proti ktorému sa postavilo 57 republikánov – Grangerová povedala, že pomoc je „kľúčová v úsilí Ukrajiny bojovať proti Putinovej invázii zla“.


„Keďže Čína, Irán a Severná Kórea sledujú našu reakciu, musíme svetu ukázať, že Amerika pevne stojí za svojimi spojencami a urobí, čo je potrebné na ochranu našich záujmov v zahraničí,“ povedala.


#ukrajina


bottom of page