top of page
  • Writer's pictureBe3ee

"Bojová misia splnená" - Stovky vojakov opúšťajú oceliareň Mariupol


"260 oslobodených bojovníkov z azovských oceliarní je v ruskom zajatí," hovorí reportér WELT Max Hermes. Ukrajina teraz iniciuje výmenu zajatcov, no dovtedy čakajú prepustených militantov ťažké a potenciálne bolestivé časy.


Zdá sa, že obliehanie oceliarní Mariupol sa blíži ku koncu. Približne 250 zranených ukrajinských vojakov previezli na územie ovládané Ruskom. Majú ich vymeniť za ruských zajatcov. "Potrebujeme našich hrdinov živých," povedal prezident Zelenskyj. Prehľad.


V Mariupole boli po týždňoch obliehania evakuovaní ukrajinskí vojaci z Azovskej oceliarne, ktorú obkľúčili ruské jednotky . Podľa tlačovej agentúry Reuters očitý svedok videl v pondelok vychádzať z areálu obrovskej továrne asi tucet autobusov. Najprv nebolo možné zistiť, koľko ukrajinských vojakov bolo v autobusoch.


Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl na Facebooku oznámil , že sa začala evakuácia 53 ťažko ranených vojakov. Previezli ich do nemocnice v Novoazovsku. Mesto ovládajú proruskí separatisti.


Do Olenivky, ktorá je tiež pod ruskou kontrolou, priviezli aj ďalších viac ako 200 vojakov. V rámci výmeny väzňov ich vraj neskôr odvezú na územie kontrolované Ukrajinou. Boli prijaté ďalšie opatrenia na záchranu jednotiek v oceliarni.


Celkovo sa tam údajne ukrývalo okolo 600 vojakov. Oceliareň sa stala symbolom ukrajinského odporu proti ruským okupantom.


Veliteľ tam uväznených ukrajinských jednotiek predtým na videu vysvetlil, že plnil rozkazy vrchného velenia, aby zachránil životy vojakov. Generálny štáb ukrajinskej armády zverejnil na Facebooku vyhlásenie, že Najvyššie vojenské velenie nariadilo veliteľom jednotiek dislokovaných v oceliarni Azov zachrániť životy personálu. "Posádka Mariupol splnila svoju bojovú úlohu."Ukrajinec zranený v jednom z autobusov

Zdroj: REUTERS


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo videu zverejnenom na Facebooku v noci uviedol, že to nebol ľahký deň. Ukrajina však potrebuje svojich hrdinov živých. „Vďaka akciám ukrajinskej armády, ozbrojených síl Ukrajiny, tajnej služby, ako aj vyjednávacieho tímu, Medzinárodného výboru Červeného kríža a OSN dúfame, že sa nám podarí zachrániť našich chlapcov. životy."


#ukrajina


bottom of page