top of page
  • Writer's pictureBe3ee

Budúca hrôza ruských okupantov: Ukrajinci testujú najnovší dron Akula


Rozsiahla ruská invázia urýchlila vývoj a vývoj bezpilotných lietadiel na Ukrajine.


Ukrajinci testujú najnovší dron Akula, ktorý odhalí útočníkov, uvádza Mediálna Sova

Vzdušnú prevahu v súčasnej vojne možno dosiahnuť nielen pomocou lietadiel či rakiet, do popredia sa dostávajú drony. Sú lacnejšie, nenápadnejšie a hlavne piloti nezomrú pri zásahu. Kým nepriateľ nakupuje iránske drony, Ukrajinci vyvíjajú a zdokonaľujú vlastné modely lietadiel vrátane ukrajinského „Žraloka“.


Budúca hrôza ruských okupantov – výrobcovia testujú svoje nové duchovné dieťa s názvom „Žralok“. "Žralok je krásny a veľmi vážny dravec. Je to neľútostný dravec, ktorý svoju korisť nájde mnoho kilometrov ďaleko. Vidí a cíti," vysvetľuje tester Mykhailo.


"Žralok" je nový vývoj ukrajinských inžinierov. Začala sa vytvárať už po začatí plnohodnotnej invázie, bola postavená s prihliadnutím na bojové skúsenosti dronov na fronte. "Robí prieskum, sledovanie a vysiela súradnice, aby bolo možné upraviť údery na nájdené ciele," dodáva Mykhailo.

Odolnosť proti systémom elektronického boja je hlavnou výhodou nového dronu. Jeho predchodcom sa podarilo preletieť nad hlavami nepriateľov v Gostomel, Buchi, Irpen a odovzdať súradnice pre naše delostrelectvo. „Toto nie sú ruské „Orlany“, ktoré padnú z jedného pohľadu na našich chalanov zo ZSU,“ smejú sa vývojári.


Po vystúpení do výšky asi tisíc metrov sa "žralok" rozpustí vo vzduchu. Vďaka elektromotoru je dron takmer tichý. Namiesto toho nenápadný desaťkilogramový prístroj vidí všetko naokolo. Dron zachytáva a sprevádza nájdený cieľ na zemi alebo vo vzduchu, pričom neustále vysiela súradnice objektu. „Môžem plne ovládať svoj let, mám kvalitný obraz online, dobrý zoom, dá sa pozerať na objekty, rýchlosť príjmu dát je veľmi vysoká,“ hovorí inštruktor ovládania dronov „Glib“.


Vývojári neuvádzajú náklady na dron, ale ubezpečujú, že je mnohokrát lacnejší ako jeho globálni kolegovia. V súčasnosti „Akula“ prechádza poslednými úpravami a testovaním a do konca roka by mala prejsť k ukrajinským jednotkám na fronte. Víťazstvo v bitke dronov na oblohe by sa malo stať predpokladom definitívneho zničenia Rashistov na zemi.


#ukrajina

bottom of page