top of page
  • Writer's pictureBe3ee

Dva milióny kilogramov jahôd hnijú na poliach Fínska pre vojnu na Ukrajine


Foto: pixabay.com


Predtým asi 70 % sezónnych pracovníkov na zber lesných plodov pochádzalo z Ukrajiny. Na poliach vo Fínsku nechali tento rok zhniť až dva milióny kilogramov jahôd (záhradných jahôd). Bobule sa nezbierali pre nedostatok pracovnej sily.

Informuje o tom agroportál Seeds.


"Vojna prispôsobila proces sezónnej pracovnej migrácie a fínski pestovatelia bobúľ utrpeli značné straty. Poľnohospodári museli urýchlene hľadať nových pracovníkov. Vo všeobecnosti zostalo na plantážach nezobratých 10-15 % záhradných jahôd, čo sú asi dva milióny kilogramov,“ uviedol zdroj.

Je to farma Alanteen Tila v Paimio. Ročne sa tu dopestuje 250 ton záhradných jahôd. Nevyzbieraná zostala asi štvrtina úrody, a to 50-60 ton.


„Celé leto sme hľadali pracovnú silu, zberačov aj predajcov, a počul som veľa podnikateľov hovoriť, aké ťažké bolo nájsť zamestnancov,“ povedala Tila Aarni Alanne, výkonná riaditeľka Alanteen.

Podľa Miika Ilomäkiho, riaditeľa Fínskeho zväzu záhradkárov a pestovateľov bobúľ, však situácia nie je kritická, pretože farmárom v celej krajine sa podarilo vyzbierať viac ako 85 – 90 % úrody.


#Fínsko

bottom of page