top of page
  • Writer's pictureBe3ee

Expert vymenoval zbrane, ktorými môže Rusko zaútočiť na Ukrajinu 24. augusta. Bude to ťažká noc.

"Kinžaly", "Kalibre" a X-22Foto: TSN.ua


Na Ukrajine je veľká hrozba raketových útokov Ruska na civilné obyvateľstvo a civilné objekty v Deň nezávislosti.

Existuje veľká hrozba, že Rusko môže uskutočniť teroristické útoky proti civilnému obyvateľstvu Ukrajiny a zaútočiť na civilné objekty v Deň nezávislosti 24. augusta . Ruská federácia má najmä protilietadlový raketový systém S-300 na ostreľovanie frontových osád a okupanti môžu použiť rakety Kalibr, Kinžal a X-22 na ostreľovanie zadnej časti Ukrajiny.

Vojenský expert Oleksandr Kovalenko o tom povedal 23. augusta vo vysielaní národného teletónu v slote „1+1“ .


"Som si istý, že môže dôjsť k nejakým teroristickým útokom a som si istý, že 24. augusta budú na strane teroristickej krajiny Ruskej federácie . Nevylučujem, že sa tak stane v noci 23. na 24 augusta, pretože v noci radi používajú svoju teroristickú taktiku proti civilnému obyvateľstvu, na civilných objektoch,“ povedal.

Kovalenko poznamenal, že hrozba raketových útokov na Ukrajinu je veľmi veľká.


„Pretože od konca júla sledujeme, ako sa veľké množstvo práve tých zbraní, ktoré používajú proti civilným objektom, sústreďuje pri hraniciach Ukrajiny na strane Ruskej federácie a Bieloruska, ako aj v dočasne okupovaných územia Ukrajiny. Ide o protilietadlové raketové komplexy S-300, ktoré používajú ako prvok teroru v Mykolajive, v Charkove, Sloviansku, Kramatorsku, v mnohých osadách a mestách Ukrajiny nachádzajúcich sa vo frontovej zóne. Riziko je veľmi vysoké,“ povedal odborník.

Kovalenko tiež dodal, že existuje veľké riziko, že ruská armáda môže zaútočiť na Kyjev a ďalšie mestá v zadnej časti Ukrajiny s použitím iných zbraní raketového typu.


„Mám na mysli, že na letisku v Šajkivke (Ruská federácia – pozn. red.), kde sídlia strategické lietadlá Tu-22M3, veľké množstvo Kh-22 („Storm“ – nadzvuková protilodná strela dlhého doletu – pozn. red.) ktorá sa dá použiť aj na území Ukrajiny,“ hovorí odborník.

Na dočasne okupovanom Kryme podľa neho Rusi zvýšili muníciu okrídlených rakiet Kalibr. Okrem toho môže Ruská federácia použiť aj hypersonické „Kinžaly“, poznamenal odborník.


"Je tiež známe, že dnes majú k dispozícii koncentráciu menšiu ako 40 hypersonických rakiet X-47m2 Kinjal, ktoré môžu byť použité aj na území Ukrajiny. To znamená, že hrozba je veľmi veľká," zhrnul.

Pripomenieme, že Veľvyslanectvo Spojených štátov amerických vyzýva občanov USA, ktorí sa nachádzajú na Ukrajine, aby opustili krajinu z dôvodu zvýšenej hrozby raketových útokov na civilnú infraštruktúru a vládne zariadenia v najbližších dňoch.


Ako viete, Rusko môže spustiť masívne raketové útoky na Ukrajinu 24. augusta – v Deň nezávislosti Ukrajiny. Ukrajinci by preto mali byť obzvlášť ostražití a nezanedbávať letecké poplachy.


#ukrajina

bottom of page