top of page

Fetiš so zákopmi nepomôže: expert opísal scenár deokupácie Krymu


Foto: Getty Images


Hlavnou úlohou ukrajinských jednotiek na spustenie aktívnej fázy scenára je podľa experta dosiahnuť administratívnu hranicu Krymu.

Scenár deokupácie Krymu bude podobný scenáru oslobodenia Hadieho ostrova a bude spočívať v izolácii polostrova a metodickom ničení okupantov.

V Sieti to vyjadril vojenský a politický komentátor Oleksandr Kovalenko.


Upozornil na skutočnosť, že budovanie obranných línií, kopanie zákopov a budovanie opevnení sa v poslednej dobe na Kryme stalo akýmsi fetišom. Cieľom je ukázať domácemu spotrebiteľovi zdanlivú obranu proti pristátiu a pozemnému útoku. A to aj napriek tomu, že Ukrajina nedisponuje dostatočným počtom obojživelných vozidiel.

Kovalenko opísal svoju predstavu o tom, ako Ukrajina vlastne oslobodí Krym.


"Od roku 2022 sa vždy budem držať názoru, že pôjde o scenár Hadieho ostrova, prispôsobený pre trochu väčšie územie. Scenár úplnej izolácie Krymského polostrova od okolitého sveta a metodického, plánovaného vyhladenia tzv. okupantov,“ uviedol kronikár v správe.

Podľa jeho názoru je hlavnou úlohou ukrajinských ozbrojených síl začať aktívnu fázu tohto scenára dosiahnuť administratívnu hranicu Krymu. Potom sa začne formovanie úderného palebného potenciálu na zničenie vojenských zariadení a vojenskej infraštruktúry nepriateľa na polostrove.


"Ozbrojené sily Ukrajiny môžu v skutočnosti poskytnúť 4 zóny porážky, berúc do úvahy dostupné a sľubné prostriedky porážky, ktoré môžeme získať (alebo už dostať). A tieto zóny sú úplne dostatočné na to, aby prinútili ROV (ruské okupačné sily - red.) úplne vtesnať do južnej polohy , odkryť, alebo aspoň oslabiť sever a stred polostrova,“ vysvetlil Kovalenko.

Zdôraznil, že je veľmi dôležité obnoviť plnú kontrolu nad Azovským morom a spôsobiť značné škody na Krymskom moste - jedinej logistickej tepne spájajúcej Ruskú federáciu a polostrov. Okrem toho je potrebné zničiť trajekty, ak ich používajú nepriateľské jednotky.


"Takže kontingent ROV na polostrove bude izolovaný a bude každý deň utrpieť straty, ktorých obnova nebude možná. Teda každodenná strata, ktorá povedie k úplnej strate bojaschopnosti jednotiek ROV." na Kryme počas určitého časového obdobia,“ poznamenal pozorovateľ.

Dodal, že ide len o jeden zo scenárov a je presvedčený, že takýchto scenárov má na stole Generálny štáb Ozbrojených síl Ukrajiny viacero. Niektoré z nich môžu byť oveľa neočakávanejšie ako scenár širšej operácie, než je tá na Snake Island.

"Ale vo všeobecnosti ten fetiš, ktorý ruská propaganda usporiadala okolo Krymu, vyzerá veľmi zle, ak vezmeme do úvahy, ako v skutočnosti vyzerá oslobodzovanie polostrova. Zbaľte si kufre, zákopy nepomôžu. Naopak, pochovajú vás v nich. “ varoval Kovalenko nepriateľa.

Pripomeňme, ako opakovane zdôraznil bývalý veliteľ americkej armády v Európe generálporučík Ben Hodges vo výslužbe, Krym je kľúčovým územím. Radí začať oslobodzovať polostrov diaľkovými údermi, odrezať krymský most a v máji až júni nasmerovať protiofenzívne sily smerom na Melitopol a Mariupol.Potom môžu ozbrojené sily začať zasahovať nepriateľa v Sevastopole, Džankoy, Saky. V tomto prípade bude takmer nemožné, aby tam nepriateľ zostal.


#ukrajina

bottom of page