top of page
  • Writer's pictureBe3ee

G7 „nikdy neuzná“ prekreslené hranice na Ukrajine

Skupina siedmich ministrov prisľúbila Ukrajine ďalšiu podporu.

Ministri zahraničných vecí G7 uviedli, že neuznajú územné zisky Ruska na Ukrajine | Fotografia bazéna od Georga Wendta/Getty Images


Skupina siedmich ministrov prisľúbila Ukrajine ďalšiu podporu.


Ministri zahraničných vecí zo Skupiny siedmich (G7) v sobotu oznámili, že nebudú akceptovať žiadne územné zisky Ruska na Ukrajine.


"Nikdy neuznáme hranice, ktoré sa Rusko pokúsilo zmeniť vojenskou agresiou," uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení na záver stretnutia v Gut Weissenhaus, luxusnom prímorskom letovisku v severonemeckej spolkovej krajine Šlezvicko-Holštajnsko.

Krajiny dodržia svoju „angažovanosť v podpore suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny vrátane Krymu a všetkých štátov,“ dodali.


Vyhlásenie – naznačujúce, že Západ neprijme mierovú dohodu, ktorá núti Ukrajinu vzdať sa území – prichádza uprostred obáv Ukrajiny, že západné krajiny by mohli byť ochotné prijať dohodu na úkor Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok v rozhovore uviedol, že francúzsky prezident Emmanuel Macron požiadal Ukrajinu, aby urobila ústupky v otázke svojej suverenity, aby pomohla ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi zachovať si tvár.

"Putinovi nepomôžeme zachovať si tvár tým, že zaplatíme našim územím." To by bolo nespravodlivé,“ povedal Zelenskyj. Elysée odmietol Zelenského obvinenia.


Na sobotňajšej tlačovej konferencii na záver stretnutia ministrov zahraničných vecí G7 nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbock uviedla, že G7 má „zohrať ústrednú úlohu... zabrániť tomu, aby globálne dôsledky tejto vojny uvrhli svet do nekontrolovateľnej krízy: hlad, nestabilita, energetická neistota, plíživá erózia demokratických hodnôt, ale aj ľudských práv prostredníctvom dezinformácií.“


Zdôraznila, že krajiny G7 – „najsilnejšie industrializované štáty spomedzi demokracií“ – majú osobitnú zodpovednosť konať. „Preto pre nás osobne neprichádza do úvahy uhýbanie sa, pasivita alebo váhanie a váhanie a nakoniec nepovedať vôbec nič,“ dodala.


Baerbock obvinil Rusko z rozpútania „obilnej vojny“ – nielen proti Ukrajine, ale aj proti „mnohým krajinám sveta, najmä Afrike“.


Ruská invázia blokuje Ukrajine prístup do čiernomorských prístavov, ktoré bežne odoberajú asi 90 percent exportu potravín. Európska komisia vo štvrtok predstavila svoju stratégiu na odblokovanie hraníc s Ukrajinou a zvýšenie kapacity na cestných a železničných trasách na vývoz ukrajinského obilia, v snahe zabrániť potravinovej kríze v oblastiach ako Blízky východ a Afrika.


Ministri poľnohospodárstva krajín G7, ktorí v sobotu v Stuttgarte uzavreli samostatné stretnutie, ku ktorému sa pripojil ukrajinský minister poľnohospodárstva Mykola Solskyi, prisľúbili ďalšiu podporu Ukrajine tým, že sa zaviažu zásobovať ukrajinské obyvateľstvo potravinami, dodávať pomoc ukrajinským farmárom a podporovať Ukrajinu v r. vyvážajúcich poľnohospodárske produkty.

Nemecko zdvojnásobí svoj príspevok do informačného systému o poľnohospodárskom trhu – zriadeného G20 a Organizáciou OSN pre výživu a poľnohospodárstvo a ktorého cieľom je posilniť spoluprácu v oblasti politických reakcií na potravinovú bezpečnosť – 80 miliónmi eur, povedal Cem Özdemir, nemecký minister poľnohospodárstva, ktorý predsedal rozhovorom.


Hans von der Burchard prispel správou.


#svet

bottom of page