top of page
  • Writer's pictureBe3ee

Gazprom prerušil dodávky plynu do Lotyšska

Ruská spoločnosť sa odvoláva na údajné porušenie zmluvných podmienok.


Ina Fassbender/AFP cez Getty Images


Ruský dodávateľ plynu Gazprom v sobotu oznámil, že zastavuje dodávky do Lotyšska pre údajné porušenie zmluvných podmienok.


"Dnes Gazprom zastavil dodávky plynu do Lotyšska v rámci júlového príkazu z dôvodu porušenia... podmienok," uviedla spoločnosť v telegrame bez poskytnutia ďalších podrobností.

Gazprom už zastavil alebo znížil dodávky do 12 krajín EÚ ako odvetu za západné sankcie voči Moskve za jej inváziu na Ukrajinu. Ruský plynárenský gigant zastavil všetky dodávky do Poľska, Bulharska, Holandska, Fínska a Dánska po tom, čo sa energetické spoločnosti v týchto krajinách odmietli podriadiť požiadavkám Kremľa platiť za dodávky v rubľoch.


A v Európe narastajú obavy, že ruský prezident Vladimir Putin úplne odstaví plyn. Ministri energetiky EÚ tento týždeň dosiahli dohodu o povinnom, celoblokovom prideľovaní plynu v prípade nedostatku dodávok v zime.


"Odporujeme Putinovmu pokusu znepokojiť nás európskou solidaritou a jednotou - to je mimoriadne dôležité," povedal o dohode o prídeloch plynu nemecký vicekancelár Robert Habeck.

Dohodu označil za "silný signál Putinovmu Rusku: Európa nebude rozdelená ani vydieraná".

Lotyšská energetická spoločnosť Latvijas Gaze v piatok oznámila , že dováža plyn z Ruska od alternatívneho dodávateľa, iného ako Gazprom, a platí zaň v eurách namiesto v rubľoch, ako to požaduje Moskva.


#svetbottom of page