top of page

Gruzínci sa vzbúrili kvôli rozhodnutiu Ruska zrušiť im víza vyšli do ulíc.


Foto: Associated Press


Prezidentka Gruzínska Salome Zurabišviliová požaduje, aby Bezpečnostná rada zvážila ruské rozhodnutie.

Rusko ponúka Gruzínsku dohodu s diablom – takto komentovalo ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí Putinovo rozhodnutie zrušiť víza pre gruzínskych občanov a obnoviť leteckú dopravu. Na našom diplomatickom oddelení to vraj vyzerá ako kompenzácia za odmietnutie súčasných gruzínskych úradov uvaliť sankcie na Rusko. Zároveň, keď predseda parlamentu a vlády privítali ruskú novinku, Gruzínci sa začali schádzať v uliciach, aby zabránili ďalšiemu zbližovaniu medzi Tbilisi a Moskvou, informuje MS.

Demonštranti v Tbilisi pod vedením ministerstva zahraničných vecí požadujú zavedenie vízového režimu proti Rusku. Deň predtým Kremeľ oznámil zrušenie víz pre Gruzíncov a zrušenie obmedzení letov do Gruzínska. Gruzínskeho ministra zahraničných vecí zastihla táto správa v Berlíne a nevidel na tom nič zlé. „Ak sa na toto rozhodnutie pozriete z humanitárneho hľadiska, každá zodpovedná vláda by ho mala privítať. To zjednodušuje život našich občanov a dáva im možnosť slobodne komunikovať a cestovať,“ hovorí Iliya Darchiashvili.


Prezidentka Gruzínska Salome Zurabišviliová požaduje posúdenie ruského rozhodnutia v Bezpečnostnej rade, no na adresu Gruzíncov nepoužíva diplomatické slová. „Aký je účel tejto provokácie? Po prvé, môže to zakryť ich porážku v Bachmute. Neviem, ako to opísať, ale dokáže ich zakryť tam, kde nie sú schopní ukázať silu. Mohla by to byť reakcia na nový jedenásty balík sankcií Európskej únie. Najdôležitejšie je, že táto provokácia je namierená proti našej spoločnosti,“ hovorí.

Prípadová štúdia politickej situácie v Gruzínsku hovorí, že proeurópsky prezident a proruská vládnuca strana „Gruzínsky sen“ stoja na rôznych stranách barikád. Do ďalších parlamentných volieb zostáva ešte rok a pol. „Gruzínci potrebujú európsku integráciu, nie integráciu s Ruskom. A vláda sa snaží prepojiť našu ekonomiku, náš politický systém s tým ruským. Ale vieme, že priateľské vzťahy s Ruskom teraz udržiavajú iba autoritárske režimy,“ hovorí Irakliy Pavlenishvili, člen Zjednoteného opozičného hnutia.


Nedávne protesty v Tbilisi ukázali, že Gruzínci sú z Ruska a jeho hostí viditeľne unavení. „Putinovo rozhodnutie zrušiť víza je odmenou pre našu vládu za politiku, ktorú presadzuje posledné dva roky. Ale pokiaľ ide o mňa, Gruzínsko by sa malo pozerať smerom k Európe, nie k Rusku,“ hovoria demonštranti.


Európska únia vyzvala Gruzínsko, ktoré sa usiluje o vstup do EÚ, aby splnilo sankcie voči ruským leteckým dopravcom. Hovorca Európskej komisie Peter Stano poznamenal, že ruské lietadlá sa neoplatí púšťať do krajiny ani z bezpečnostných dôvodov, pretože kvôli reštriktívnym opatreniam nie je možné opraviť 95 percent ruského leteckého parku v súlade s medzinárodnými štandardmi. Americké ministerstvo zahraničia varovalo, že ak sa obnovia priame lety medzi Ruskom a Gruzínskom, spoločnostiam na gruzínskych letiskách hrozia sankcie za prevádzkovanie lietadiel.

 

Pripomeňme, že Arménsko a Azerbajdžan sa navzájom obviňovali z eskalácie na hraniciach , správy o zranených.


Ministerstvo obrany Arménska uviedlo, že azerbajdžanská armáda od 6. hodiny ráno ostreľovala arménske pozície nachádzajúce sa v regióne Gegharkunik v krajine a hlásila 3 zranených.

Vojenské oddelenie Azerbajdžanu zase oznámilo, že arménska armáda strelila do hlavy azerbajdžanského vojaka a obvinila Jerevan z porušenia prímeria.


Zhoršenie sa odohráva 3 dni pred stretnutím prezidentov Azerbajdžanu a Arménska v Bruseli za účasti predsedu Európskej rady Charlesa Michela, na ktorom mali lídri bojujúcich krajín prvýkrát od tohtoročnej zimy rokovať.


#gruzínsko

bottom of page