top of page
  • Writer's pictureBe3ee

Irak poskytol Rusku pašované zbrane na vojnu proti Ukrajine


Moskva je nútená spoliehať sa na Irán, svojho vojenského spojenca v Sýrii, po nových sankciách spôsobených inváziou na Ukrajinu.


Rusko dostáva muníciu a vojenské vybavenie z Iraku pre svoje vojenské úsilie na Ukrajine prostredníctvom iránskych sietí na pašovanie zbraní.

Informoval o tom The Guardian.


RPG a protitankové strely, ako aj salvové palebné systémy brazílskej výroby boli do Ruska poslané z Iraku, pretože kampaň Moskvy zlyhala. Podľa zdroja, ktorý pomáhal organizovať prepravu, teheránske úrady odovzdali Moskve aj raketový systém Bavar 373 vyrobený v Iráne, podobný ruskému S-300.


Moskva je nútená spoliehať sa na Irán, svojho vojenského spojenca v Sýrii, po nových sankciách spôsobených inváziou na Ukrajinu.


Irak prijal americké a západné jednotky po zvrhnutí Saddáma Husajna v roku 2003 a Spojené štáty vycvičili a dodali rôzne jednotky irackej armády a špeciálne jednotky na ochranu bagdadskej vlády pred povstalcami. Po dvoch desaťročiach vojny je krajina plná zbraní.


Veľká časť z nich legálne prešla do rúk šiitských milícií podporovaných Iránom, ktoré sú proti americkej prítomnosti v krajine, no od roku 2016 sú oficiálne zaradené do irackých ozbrojených síl v rámci boja proti Islamskému štátu.


RPG (raketové granáty) a protitankové strely vo vlastníctve Hashd al-Shaabi boli prepravené do Iránu cez hraničný priechod Salamja 26. marca, kde ich prijala iránska armáda a po mori ich prepravili do Ruska, uviedol veliteľ riadiacu jednotku prejazdu.


Podľa zdroja v organizácii Hashd al-Shaabi tiež 1. apríla rozobral a po častiach poslal do Iránu dva viacnásobné raketomety Astros II vyrobené v Brazílii, v Iraku známe ako licencovaná verzia Sajil-60.


"Je nám jedno, kam sa podeli ťažké zbrane [pretože ich teraz nepotrebujeme]," povedal jeden zo zdrojov Hashd al-Shaabi. "To, čo je protiamerické, nás robí šťastnými."


Podľa partnerov publikácie Rusi najviac potrebujú rakety.


V reakcii na ruskú agresiu viaceré krajiny vrátane Spojených štátov amerických, Kanady, Británie, EÚ, Japonska a ďalších uvalili na Moskvu bezprecedentné ekonomické a osobné sankcie . Zasiahli najmä bankový systém. To viedlo k devalvácii rubľa. Okrem toho ruské banky už nemôžu vydávať hotovosť občanom z prevodov a devízových účtov. Predtým občania Ruskej federácie prestali predávať hotovosť.#ukrajina

bottom of page