top of page
  • Writer's pictureBe3ee

Japonsko zaplavil najsilnejší tajfún: úrady sa pripravujú na najhoršie


Foto: Associated Press


Podľa najnovších údajov živel zabil jedného človeka.

V Japonsku zasiahol západ krajiny tajfún „Nanmadol“ so silným dažďom a silným vetrom. Úrady varujú pred záplavami a zosuvmi pôdy.

Informuje o tom agentúra Reuters.


Japonská meteorologická agentúra uviedla, že v regióne Tokai v strednom Japonsku, priemyselnom srdci krajiny, sa v priebehu nasledujúcich 24 hodín očakáva až 400 milimetrov zrážok.


Železničný operátor obsluhujúci veľký japonský západný ostrov Kjúšú, Kyushu Railway Co, uviedol, že pozastavil prevádzku na celý pondelok. Japan Airline Co Ltd a ANA Holdings zrušili približne 800 letov denne.


Asi 340 000 domácností, väčšina z nich na Kjúšú, bolo v pondelok 19. septembra skoro ráno bez elektriny.Rýchlosť nárazov vetra v pásme tajfúnu dosahuje 234 kilometrov za hodinu. Podľa hodnotenia Meteorologickej služby Japonska na niektorých miestach za menej ako deň spadne alebo už spadlo asi 500 mm zrážok. Napríklad v Londýne spadne počas roka v priemere 600 – 700 mm.

Tajfún sa presúva cez Kjúšú na sever, smerom do stredného Japonska a podľa výpočtov vedcov sa v blízkej budúcnosti dostane do oblasti Tokia, pričom si zachová značnú časť svojej sily.


"Nanmadol" je už 14. tajfúnom v Tichom oceáne v tejto sezóne a najsilnejším z tých, ktoré dosiahli Japonsko. Zástupca japonskej meteorologickej služby uviedol, že by mohol byť ničivejší ako tajfún Jebi, ktorý v roku 2018 zabil 14 ľudí v Japonsku a ďalších sedem na Taiwane.


#svet


bottom of page