top of page
  • Writer's pictureBe3ee

Joe Biden a Si Ťin-pching pricestovali do Indonézie na stretnutie lídrov G20Práve prebieha pondelkové stretnutie amerického prezidenta Joea Bidena a čínskeho lídra Si Ťin-pchinga. Je to prvé osobné stretnutie medzi týmito dvoma mužmi od nástupu Bidena do úradu – a prichádza v kľúčovom čase pre oboch lídrov.

Po ďalšom upevnení svojej moci na minulomesačnom kongrese komunistickej strany Si Ťin-pching smeruje na stretnutie ako najsilnejší čínsky vodca od čias Mao Ce-tunga.

Biden medzitým pricestoval do Ázie po tom, čo jeho strana v strednodobých voľbách v USA dosiahla lepšie výsledky, než sa očakávalo , pričom sa predpokladá, že demokrati udržia Senát vo veľkom víťazstve. Na nedeľnú otázku, či mu výsledky umožnili ísť do pondelkového stretnutia tvárou v tvár so silnejšou rukou, Biden vyjadril dôveru.


"Viem, že prichádzam silnejší," povedal novinárom.

Stávky na diskusie sú vysoké. Vo svete zmietanom ruskou inváziou na Ukrajinu, pandémiou Covid-19 a devastáciou klimatických zmien musia dve hlavné mocnosti spolupracovať viac ako kedykoľvek predtým, aby nastolili stabilitu – namiesto toho, aby prehlbovali napätie pozdĺž geopolitických zlomových línií.


Očakávania od stretnutia sú však nízke. Spojené štáty a Čína, uzavreté v silnejúcom súperení veľmocí, sa navzájom nezhodujú takmer vo všetkých dôležitých otázkach, od Taiwanu , vojny na Ukrajine , Severnej Kórey , presunu technológií do podoby svetového poriadku .

Možno jediným skutočným spoločným základom, ktorý obe strany na stretnutí zdieľajú, sú ich obmedzené nádeje na to, čo z toho môže vzísť.


Vysoký predstaviteľ Bieleho domu vo štvrtok povedal, že Biden chce využiť rozhovory na „vybudovanie podlahy“ pre vzťah – inými slovami, aby zabránil tomu, aby sa dostal do otvoreného konfliktu.


Hlavným cieľom "sit-downu" (sadnutia si) nie je dosiahnutie dohôd alebo výstupov – obaja lídri potom nezverejnia žiadne spoločné vyhlásenie – ale lepšie pochopenie priorít toho druhého a zníženie mylných predstáv, tvrdí americký predstaviteľ.


Peking poslal podobnú správu, pričom hovorca ministerstva zahraničných vecí v pondelok povedal, že Čína dúfa, že tieto dve krajiny dokážu „správne zvládnuť rozdiely, podporovať vzájomne prospešnú spoluprácu, vyhnúť sa nedorozumeniam a chybným kalkuláciám“.#svet

bottom of page