top of page

Johnson vyzval, aby ozbrojeným silám poskytli potrebné zbrane, aby „vyhnali Putina z Ukrajiny“


Foto: Associated Press


Najmä USA a Británia musia odovzdať bojové lietadlá Kyjevu.

Bývalý premiér Veľkej Británie Boris Johnson vyzval západné krajiny, aby okamžite poskytli Ukrajine viac zbraní na boj proti agresorovi Rusku.

Britského politika cituje CNN.


Johnson zdôrazňuje, že práve vojenská pomoc ozbrojených síl pomôže vyhrať vojnu, ktorá „bude mať rozhodujúci význam pre bezpečnosť Západu“.


„Ak sa nám nepodarí vyhnať Putina z Ukrajiny, ak Ukrajinci prehrajú, nebezpečenstvo pre celú euroatlantickú bezpečnostnú zónu, pre Spojené štáty, bude vážnejšie,“ poznamenal Boris Johnson.

Hovoríme najmä o väčšom počte tankov a ďalekonosnom delostrelectve. Spojené štáty a Veľká Británia musia tiež odovzdať lietadlá F-16 ozbrojeným silám. Bývalý šéf vlády hovorí, že ak by lietadlá poslali pred rokom, Ukrajina by bola oveľa bližšie ku koncu vojny.


"Ak sa to stane skôr alebo neskôr - ak je to voľba - dajme im to, čo potrebujú skôr, pretože je to humánne a súcitné," uzavrel Johnson.

Pripomeňme, že bývalý veliteľ amerických síl v Európe Ben Godges je presvedčený, že ak Západ bude súhlasiť s poskytnutím bojových lietadiel Ukrajine, môže to prispieť k vojenskému víťazstvu krajiny vo vojne v roku 2023. Podľa odhadov generála bez západných stíhačiek príde aj víťazstvo Ukrajiny, ale môže to trvať tri až päť rokov.


#UK

bottom of page