top of page
  • Writer's pictureBe3ee

Križiacka výprava ukrajinských ozbrojených síl

Čo znamená nová značka na vojenskom vybavení ukrajinských vojakov

Na vojenskej výzbroji Ozbrojených síl Ukrajiny sa začal čoraz častejšie objavovať biely kríž. Niektorí predstavitelia úradov dokonca začali vo svojich správach používať zodpovedajúci symbol.


Ukrajincom sa dokonca podarilo nazvať protiofenzívu Ozbrojených síl Ukrajiny „križiackou výpravou Ukrajincov proti Rusom“. Čo teda tento zvláštny symbol znamená a prečo ho ozbrojené sily používajú na svojej výzbroji - v materiáli Be3ee.com

Ukazuje sa, že kríž tohto tvaru má veľmi starú a slávnu históriu. Rovnostranný kríž sa nazýva "katakomba" alebo "znamenie víťazstva ".


Zodpovedajúci symbol sa objavil za čias rímskeho cisára Konštantína (306-337 n.l.). Podľa legendy dostal pohan Konštantín v roku 312 pred bitkou so svojím rivalom Maxentiom, vládcom Talianska, videnie Krista: "Pod týmto znamením zvíťazíš." Potom nariadil svojim vojakom, aby si na štíty dali obraz rovnostranného kríža a vyhral Permogu.


Potom Konštantín dovolil praktizovať kresťanstvo v celej Rímskej ríši. Preto sa tento kríž stal symbolom víťazstva kresťanstva nad pohanstvom.


Na ukrajinských územiach sa za zástavu kozákov historicky považuje biely rovnostranný kríž . Je zobrazený najmä na vlajke z roku 1651, ktorá je uložená v Štokholmskom múzeu.
Takýto kríž je aj na vlajke hajtmana Bohdana Chmelnického.

Tradície podporujú aj moderní ukrajinskí lídri. Šéf prezidentskej kancelárie Andrij Yermak tak vo svojom telegrame zverejnil biely kríž na znak podpory rozsiahlej protiofenzívy Ozbrojených síl Ukrajiny.


"Zimná túra" v našej pamäti. Jesenná túra je dielom skutočných hrdinov. Pripomíname si našu históriu, spomíname na hrdinov armády UNR, „rytierov rádu železného kríža“. Pamätáme si prvé zimné ťaženie pozdĺž „bielych“ a „červených“ zadákov. Naša história sa nedá vymazať. Porazíme všetkých nepriateľov. "Križiaci," napísal Yermak.


Snímka obrazovky z videa


#ukrajina

bottom of page