top of page
  • Writer's pictureBe3ee

Lloyd's poistí zásielky obilia v Čiernom mori do výšky 50 miliónov dolárov na 1 zásielku.

OSN, Turecko, Rusko a Ukrajina minulý týždeň podpísali dohodu o znovuotvorení 3 čiernomorských prístavov v okolí Odesy.


Nákladná loď naložená obilím v prístave Odesa 29. júla 2022 | Tlačová služba ukrajinského prezidenta


Poisťovatelia Lloyd's of London ponúknu špeciálny balík na pokrytie ukrajinského obilia prepravovaného cez čerstvo dohodnuté čiernomorské koridory, čím sa vybuduje dôvera v dohodu OSN, oznámili v piatok.


Jedna z hlavných obáv po tom, čo OSN, Turecko, Rusko a Ukrajina minulý týždeň podpísali dohodu o opätovnom otvorení troch čiernomorských prístavov v okolí Odesy, sa sústredila na poskytovanie bezpečnostných záruk súkromným obchodným spoločnostiam, ktoré prevádzkujú veľkú väčšinu lodí s obilím.


V rámci svojho "Marine Cargo and War facility" poisťovateľ Ascot poskytne krytie až 50 miliónov USD (49 miliónov EUR) v hodnote škôd na obilí, ktoré každá loď prepraví ako súčasť programu vytvoreného s Lloyd's a Marsh. Akékoľvek škody na samotných plavidlách - napríklad v dôsledku ruského raketového útoku alebo námornej míny - by podľa hovorcu Ascotu museli byť pokryté samostatnou poistnou zmluvou, ktorá sa s prepravou tiež spája.


"Zmluva umožní lodiam prepravujúcim obilie a iné určené potravinové produkty z ukrajinských prístavov, aby mali spoľahlivé a ľahko dostupné pokrytie pre ich vývozné plavby," uviedli v spoločnej tlačovej správe sprostredkovateľ Ascot a Marsh.

Hovorca spoločnosti Ascot odmietol komentovať, či bola cena poistenia oveľa vyššia kvôli rizikám plavby v Čiernom mori počas vojny. Ukrajinský minister infraštruktúry Oleksandr Kubrakov tento týždeň povedal, že rokuje s britskou vládou o zabezpečení poistných záruk, ale hovorca Ascotu povedal, že Spojené kráľovstvo poistenie nefinancuje.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok povedal, že čaká na konečný súhlas od OSN a Turecka a je pripravený vyslať lode po dohodnutých námorných koridoroch "v najbližších dňoch".


#ukrajina


bottom of page