top of page
  • Writer's pictureBe3ee

Má tu ešte niekto v tejto republike rozum???


Poliaci skupujú čerpačky na Slovensku. Dvojitou expanziou sa zaradia hneď za Shell  • Budúci rok predá Slovnaft 41 púmp poľskej rafinérii PK Orlen.

  • Naša top rafinéria tak bude na konci budúceho roka spravovať 233 miest na tankovanie.

  • Po pohyboch na trhu jej pribudne nová konkurencia.

  • Odborník pre HN hovorí, že náš trh nemusí byť zaujímavý pre veľké rafinérie, no aj tak vidí rastový potenciál.

  • Viac ekonomického a politického spravodajstva nájdete na HNonline.sk.Slovenský trh s palivami je unikátny. Prevládajú tu palivá z ruskej ropy, ktorú ešte do konca roka môže v zmysle výnimiek na sankcie voči Moskve spracovávať bratislavský Slovnaft. Keďže základný produkt je lacnejší, tlačí to nadol aj cenu diesla a nafty. Lenže spotrebné dane a DPH zas patria u nás v rámci Európy k tým vyšším. Výsledkom je, že tankujeme drahšie ako Česi, Poliaci, Maďari, Chorváti či Slovinci. Je tu však ešte jeden aspekt ceny. Stav konkurencie.


Veľkú časť trhu dlhé roky ovláda trojica najväčších hráčov. Motoristi ich už vedia naspamäť rozoznávať podľa typických farieb. No aktuálne v tomto smere nastane posun. Vlajky sa budú na budúci rok vo veľkom premaľovávať. Zmena nastane u kľúčového subjektu. Naša žlto-čierna rafinéria predá 41 svojich staníc poľskému gigantovi PK Orlen. Čerpačky sa tak upravia do červeno-bielej. Orlen je u nás nepriamo zastúpený prostredníctvom českej spoločnosti Unipetrol. Tá u nás má v súčasnosti 15 púmp pod značkou Benzina.


Je však nepochopiteľné, že si Slovensko nevie chrániť svoje zisky a vraciať ich späť do krajiny, namiesto toho dovoľujeme zahraničným zachádzať do našich peňaženiek. Ak sa nespamätáme, budeme otrokom iných štátov....


#energie

bottom of page