top of page
  • Writer's pictureBe3ee

Maďarsko sa stalo domovom EÚ pre propagandu Kremľa


Maďarsko sa stalo hlavným mestom EÚ ruských dezinformácií | Gergely Besenyei/AFP cez Getty ImagesViktor Orbán verejne odsúdil ruskú vojnu a podporil sankcie EÚ. Príbeh proorbánovských médií v Maďarsku je veľmi odlišný.


BUDAPEŠŤ – Vitajte v hlavnom meste EÚ ruských dezinformácií.

Čítať a sledovať štátne správy v Maďarsku v týchto dňoch znamená zachytiť neustály prúd kádrovania, argumentov a priamych konšpirácií o vojne na Ukrajine, ktoré sú naklonené Kremľu.

  • CIA pomohla dosadiť súčasnú ukrajinskú vládu k moci.

  • USA podnietili Rusko k útoku na Ukrajinu.

  • Ukrajinské zbrane môžu byť predané „teroristom“ vo Francúzsku.

  • Prezident Volodymyr Zelenskyj sa počas ubúdajúcich dní druhej svetovej vojny správa ako Adolf Hitler.


Na nič z toho, samozrejme, neexistujú žiadne dôkazy. Ale pozoruhodné je, že tieto argumenty pochádzajú od odborníkov, televíznych staníc a tlačových médií spojených s maďarskou vládnucou stranou Fidesz, ktorej vodca, premiér Viktor Orbán, sa verejne pripojil k západným spojencom v odsúdení Ruska za jeho inváziu. Podporil rozsiahle sankcie EÚ, ktoré ochromili ruskú ekonomiku, a dokonca povedal, že jednotky NATO budú môcť rozmiestniť v západnom Maďarsku.

V rámci Maďarska však jeho strana často vysiela úplne iné posolstvo. Od štátnych médií až po provládne médiá, ktoré sú podporované reklamou financovanou daňovými poplatníkmi, odborníci napojení na Fidesz propagujú konšpiračné teórie o konflikte a relativizujú ruskú agresiu.


V tom istom čase sa na maďarských železničných staniciach objavujú utečenci a miestne médiá informujú o vojne, čo vyvoláva vlnu sympatií k Ukrajincom utekajúcim o život. Nedávno popoludní bolo provizórne humanitárne centrum na budapeštianskej železničnej stanici preplnené cirkevnými skupinami a dobrovoľníkmi, ktorí utečencom rozdávali jedlo, lieky a zásoby.


Táto zmes vytvorila trochu mätúcu atmosféru v krajine, kde si niektorí občania ešte z prvej ruky pamätajú, ako Sovietsky zväz brutálne rozdrvil maďarskú revolúciu v roku 1956. A to všetko sa objavilo necelý mesiac predtým, ako Orbán čelil všeobecným voľbám, čo z toho urobilo nečakané vzplanutie kampane.


V nedeľu večer sa pred budovou štátnych médií v Budapešti zhromaždili stovky priaznivcov opozície, ktorí v štipľavom mraze protestovali proti tomu, čo v štátnej televízii označujú za príval ruskej propagandy.


„Vysielaním ruskej propagandy,“ napísal jeden podomácky vyrobený plagát, sa stávate spoluvinníkom vojnových zločinov. „

Rozprávky o budapeštianskom Kremli

V prvých dňoch vojny štátny kanál M1 opakovane pozýval Georga Spöttlea – konšpiračného teoretika známeho výskumom UFO –, aby poskytol odbornú analýzu vojny.


Ruské sily ovládli Černobyľ, povedal Spöttle, aby „nebol napadnutý,“ povedal raz.

Zelenskyho výzva, aby Ukrajinci dobrovoľne nosili zbrane, je podľa neho „veľmi nebezpečná“, pričom tvrdí, že ukrajinské zbrane by sa mohli predávať „teroristom“ vo Francúzsku. Rozhodovanie ukrajinského vodcu dokonca prirovnal k Hitlerovmu kroku v posledných mesiacoch druhej svetovej vojny k brancom, ktorí ešte neslúžili v armáde.


Mediálni analytici uviedli, že táto prítomnosť ruských naratívov je v maďarských štátnych médiách rozšírená.


„Myslím si, že maďarské verejnoprávne médiá sú práve teraz vysielateľom kremeľskej propagandy v Európe č. 1, keďže RT a Sputnik sú vypnuté,“ povedala Ágnes Urbán, analytička z Mérték Media Monitor.


Maďarské štátne médiá túto kritiku odmietli.


„Ľavica opäť útočí na nezávislé maďarské verejnoprávne médiá,“ napísalo vedenie štátnych médií v nedávnom vyhlásení . "Teraz chcú predpísať, čo je v správach v súvislosti s rusko-ukrajinským konfliktom."


Protiamerická séria

Okrem štátnych médií propagujú sprisahanecké a občas hanlivé rozprávanie o demokraticky zvolenej ukrajinskej vláde aj médiá pridružené k Fideszu a provládne skupiny sociálnych médií.

Vlajkový provládny denník Magyar Nemzet bol ten, ktorý minulý víkend na svojich stránkach propagoval sprisahanie CIA.


A ďalšie osobnosti napojené na Fidesz obviňujú z vojny Washington, nie Moskvu.

„Spojené štáty – z vojenských, politických, ekonomických a bezpečnostných dôvodov – zorganizovali výzvu proti Rusku cez Ukrajinu,“ povedal Gábor Bencsik, odborník s úzkymi väzbami na Fidesz.


„Podľa môjho názoru Rusko na túto výzvu zareagovalo tragicky zle – ale výzva začala odtiaľ,“ povedal cez víkend v diskusnej relácii na kanáli HírTV prepojenom s Fideszom.


"Nie som protiamerický," trval na svojom Bencsik. Za bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa povedal, že „svet smeroval k mieru... žiaľ, teraz má Amerika opäť vedenie, ktoré smeruje ku konfrontácii“.


Péter Krekó, riaditeľ budapeštianskeho think-tanku Political Capital Institute, uviedol, že invázia na Ukrajinu viedla vedenie Maďarska k prehodnoteniu zahraničnej politiky.


„Myslím si, že Maďarsko si uvedomilo, že je to niečo úplne nové – a kľúčová je jednota NATO a EÚ,“ povedal.


Napriek tomu „prokremeľský dezinformačný a vládny informačný ekosystém nemožno skutočne oddeliť,“ poznamenal Krekó a dodal, že „je tu obrovská vlna relativizácie“ a niektorí predstavitelia Fideszu „nenávidia Západ viac ako Rusko“.


Provládny mediálny príbeh však presahuje len kritiku americkej zahraničnej politiky.


Článok pochádzajúci z provládnej webovej stránky a znovu publikovaný vo viacerých kanáloch pridružených k Fidesz, menovite obviňuje amerického diplomata v regióne z práce na „destabilizácii“ Ukrajiny. Vo všeobecnosti sa v článku uvádza, že USA „provokovali Rusov“.

Americké veľvyslanectvo v Budapešti na otázku o protiamerickom obsahu a o tom, či boli osobné útoky predložené maďarským úradom, odmietlo komentovať podrobnosti.


Veľvyslanectvo však vo vyhlásení zdôraznilo dôležitosť „v demokratickej spoločnosti, aby členovia médií dodržiavali vysoké štandardy žurnalistiky“ a dodali, že tento princíp „je v súčasnosti ešte dôležitejší“.


Maďarská vláda na žiadosť o komentár nereagovala.


Chaotická kampaň

Aj keď do volieb v Maďarsku zostávajú len týždne, zostáva nejasné, do akej miery ruská invázia na Ukrajinu – a sprievodná vlna dezinformácií – ovplyvní hlasovanie.


Vládna strana súťaží s opozičnou alianciou, ktorá združuje strany od liberálov a zelených až po konzervatívcov a bývalých krajne pravicových politikov.


Zatiaľ čo Orbán pôvodne zamýšľal postaviť svoju kampaň okolo zákona o „ochrane detí“ – súboru legislatívnych zmien proti LGBTQ+ – pozornosť verejnosti sa teraz sústreďuje na vojnu vedľa.

Ešte pred vypuknutím vojny vnímal Orbán možný konflikt ako výzvu pre svoju kampaň za znovuzvolenie.


Jeden politik z vládnucej strany Fidesz, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity, uviedol, že tento problém sa objavil na schôdzi strany v polovici februára.


Keď Orbán hovoril o „možných rizikách“ pre nadchádzajúce voľby, politik povedal, „spomenul vojnu ako jeden z najviac nepredvídateľných prvkov“.


Po ruskej invázii sa predseda vlády priklonil k stratégii zdôrazňovania, že Maďarsko by sa malo držať mimo vojny. Orbán a jeho spojenci opakovane povedali, že opozícia chce poslať vojakov na Ukrajinu – toto tvrdenie nie je vecne správne.


Na rozdiel od mnohých iných krajín EÚ Budapešť odmietla poskytnúť Kyjevu bilaterálnu vojenskú pomoc. A napriek tomu, že Maďarsko podporuje represívne opatrenia namierené proti Rusku, ministerka vlády tento týždeň obvinila historický pokles maďarskej meny z „bruselských sankcií“.

Rýchle zmeny vo vládnej komunikácii v kombinácii s prúdom vojnových obrazov z Ukrajiny, rozprávania kremeľských médií a utečencov objavujúcich sa v Maďarsku jednoducho nechali mnohých zmiasť.


„Maďarská verejná mienka je zmätená,“ povedal Krekó. "Väčšina však obviňuje z vojny Rusko."


#Maďarsko

bottom of page