top of page
  • Writer's pictureBe3ee

Matovič mal pravdu... Vo všetkom...


Sulík hovorí o neschopnosti Matoviča. Opak je však pravdou. Štúdia tvrdí, že novembrové plošné testovanie v spojení s vtedajšími opatreniami prispelo k 58-percentnému zníženiu prevalencie vírusu v neizolovanej časti populácie. Tím epidemiológa Martina Pavelku z Inštitútu zdravotných analýz hovorí, že sme si ním „kúpili“ mesiac času.


„Ak prihliadneme na to, že epidémia bola v tom čase v rastúcom trende (4,4-percentný denný rast), tak úspech tejto intervencie viedol až k 70-percentnému zníženiu oproti hypotetickému stavu, keby k intervencii nedošlo,“ vysvetlil Martin Pavelka z Inštitútu zdravotných analýz.


Autori v štúdii, ktorú uverejnili web Science, použili aj komplexný matematický model, v ktorom dokázali, že takýto efektívny pokles v priebehu jedného týždňa sa nedá vysvetliť inak ako silným efektom masívneho testovania.


„Vo svetovej akademickej obci existuje konsenzus, že novembrová intervencia celoplošného testovania bola veľmi silným nástrojom na potlačenie epidémie. Touto intervenciou sme si ‚kúpili‘ skoro celý mesiac času a bez nej by sme museli mať omnoho dlhší a tvrdší lockdown,“ povedal Martin Pavelka.


Na štúdií pracovali aj epidemiológovia z Londýnskej školy hygieny a tropickej medicíny. Stefan Flasche píše: „Predstavte si túto intervenciu, ako keby vám horel dom a vy naňho z helikoptéry zhodíte veľké vedro vody. Niečo sa dostane na dom, niečo vedľa. Oheň úplne neuhasíte, avšak zamedzíte rýchlemu a veľkému požiaru.“


Autorský tím momentálne pracuje na vývoji štúdií zameranej na hodnotenie januárového skríningu: „Počas januárového skríningového testovania sme pozorovali nižší efekt intervencie – 28 percent. Kým 58-percentný efekt v novembri bol kombinovaným výsledkom masívneho testovania a v tom čase prijatých kontrolných opatrení, tak 28-percentný efekt v januári bol zrejme už jasným výsledkom výlučne masívneho testovania.“ (science) zdroj: dennik n

bottom of page