top of page

Migranti „útočia“ na Fínsko z Ruska: krajina EÚ zareagovala ostro


Hranica medzi Fínskom a Ruskou federáciou / Foto: Associated Press


Hraničné priechody budú uzavreté do 18. februára 2024.


Fínsko je pripravené uzavrieť ešte viac kontrolných bodov na hraniciach s Ruskom. Už dnes večer budú uzavreté štyri kontrolné stanovištia na hraniciach s Ruskom pre veľký počet žiadateľov o azyl, ktorí chcú vstúpiť do Fínska bez víz. Helsinki majú podozrenie, že Kremeľ zámerne destabilizuje situáciu.


Uvádza sa to v príspevku korešpondentky Oksany Tkachenko.


Hranica Fínska s Ruskom je skutočnou hranicou s Európskou úniou a tiahne sa v dĺžke 1 340 kilometrov. V posledných týždňoch sa tu nečakane objavilo asi tristo žiadateľov o azyl - najmä migrantov z Iraku, Jemenu, Somálska a Sýrie . Všetky sú bez dokladov. Úrady sa preto rozhodli zatvoriť kontrolné stanovištia.


" Fínsko uzatvára svoju východnú hranicu s Ruskom . Vláda rozhodla o úplnom uzavretí hraničných priechodov na pozemnej hranici medzi Fínskom a Ruskom od 18. novembra 2023. Na týchto miestach nebude povolené žiadne prekročenie," uviedol fínsky minister. Interiér Marie Rantanen.

Vo Fínsku sú si istí, že ide o zámernú destabilizáciu ich krajiny Kremľom . Takéto hybridné útoky migrantov už predtým praktizovali v Bielorusku za asistencie Moskvy. Teraz v Helsinkách hovoria, že ruskí pohraničníci úmyselne púšťajú ľudí bez víz, hoci to predtým nerobili, a pomáhajú im dostať sa na hranice.


#fínsko

bottom of page