top of page
  • Writer's pictureBe3ee

Ministerstvo energetiky uviedlo, koľko peňazí Rusko stratí v dôsledku ropného embarga EÚ


Foto: Getty Images


Začatie ropného embarga EÚ zníži príjmy Ruska z ropy a plynu v roku 2023 najmenej o 40%.

To následne povedie k zníženiu produkcie ropy v Ruskej federácii približne o 20 % už začiatkom budúceho roka.

Oznámil to minister energetiky Herman Galuščenko .


"Ďalší klinec do rakvy ruskej vojenskej ekonomiky. Krajiny G7 dnes (2. septembra - red.) oznámili svoju pripravenosť urýchlene zaviesť obmedzenia na cenu ruskej ropy a ropných produktov," poznamenal Galuščenko.

Rusko bolo podľa neho vždy závislé na „petrodolároch“.


"V druhom štvrťroku tohto roka tvorili jej príjmy z ropy a plynu asi polovicu príjmov do rozpočtu. Tohtoročné vysoké ceny ropy kŕmili ruskú štátnu pokladnicu aj napriek poklesu objemov predaja, no tento trend sa už mení," dodal. poznamenal minister.

Galuščenko je presvedčený, že začiatok ropného embarga EÚ zníži v roku 2023 príjmy Ruskej federácie z ropy a plynu najmenej o 40 %. To následne povedie k zníženiu produkcie ropy v Rusku približne o 20 % už začiatkom budúceho roka.


Implementácia rozhodnutia o obmedzení cien bude koordinovaná s harmonogramom šiesteho balíka sankcií Európskej únie, ktorý počíta so zavedením embarga na ropu - od 5. decembra, na ropné produkty - od 5. februára.


"Solidarita svetových lídrov, zvýšený sankčný tlak na Rusko, odňatie jeho tradičných príjmov postupne spomaľujú ruskú vojnovú mašinériu. Nespochybniteľné pokračovanie a rozširovanie obmedzení na predaj ruských fosílnych palív konečne zastaví teroristický štát," Galuščenko povedal.

Pripomeňme, že ministri financií členských krajín G7 prijali plán na stanovenie stropu ceny ruskej ropy. To pripraví ruského prezidenta Vladimira Putina o dodatočné príjmy na pokračovanie vojny proti Ukrajine.


Počiatočná maximálna cena ropy z Ruskej federácie bude stanovená na úrovni na základe množstva technických vstupov. Cenu si určí celá koalícia ešte pred realizáciou v jednotlivých jurisdikciách.


#ukrajina

bottom of page