top of page

Mor rýb, nedostatok pitnej vody a otrávená pôda: odpálenie VE môže zmeniť ekologickú rovnováhu


Ľavý breh Chersonskej oblasti bol zaplavený / Foto: pixabay.com


Bez Kachovskej priehrady budú trpieť nielen farmári.


Ruské odpálenie elektrárne Kachovskaya je určite najväčšou katastrofou spôsobenou človekom za posledné desaťročia. Odpálenie priehrady bude mať katastrofálne následky na životné prostredie a poľnohospodársku pôdu.


Washington Post analyzoval environmentálne dôsledky výbuchu ruskej elektrárne Kachovskaja na životné prostredie. A hoci sú všetky tieto údaje a prognózy predbežné, experti, ktorých publikácia oslovila, vykresľujú pochmúrny obraz.


Niektoré následky - mor rýb vo vyschnutej nádrži - možno pozorovať už dnes. Menej zrejmé je, že rôzne toxíny a dokonca aj potenciálne rádioaktívne častice z čias havárie v jadrovej elektrárni v Černobyle sa desiatky rokov skladovali v bahne z dna nádrže Kachovka.


"Teraz je veľká šanca, že znečistia vodu a územia po prúde. Povodeň tiež zamorí juh Chersonského regiónu chemikáliami z polí a priemyselných podnikov, ktoré sú v súčasnosti zaplavené vodou. Aká bude táto zmes a ako ovplyvnia zdravie ľudí a zvierat, sa teraz nedá predvídať,“ tvrdia odborníci.

Ďalším dôsledkom je, že pre značný počet obyvateľov zanikne možnosť získavať pitnú vodu bežným spôsobom – z vodovodov Dnipro. Dá sa to kompenzovať prečerpávaním podzemnej vody, ale tieto zdroje sa celkom rýchlo vyprázdnia, tvrdia ekológovia, ktorých oslovila WP – najmä z ukrajinskej mimovládnej organizácie „Ekodiya“. Minimálne bude chýbať voda na polievanie polí.


V dôsledku záplav sa navyše do vody dostanú toxíny zo žúmp, kanalizácie a ďalšie chemikálie , ktoré boli buď v zemi, alebo uložené v zatopenej oblasti.


Samostatným problémom sú míny, ktoré sú početné tak na dočasne okupovanej strane pobrežia Dnepra, ako aj na voľnej strane.S najväčšou pravdepodobnosťou mala ukrajinská a ruská armáda mapy inštalovaných mín. Teraz sú tieto mapy irelevantné a odmínovanie území bude oveľa ťažšie.


Zníženie množstva vody v nádrži Kachovka zničí veľa miest na neresenie rýb - hoci sa môže zvýšiť v dolnom toku Dnepra. Ekosystém Oleškivských pieskov a kosy Kinburn je tiež ohrozený zničením.


Zvieratá a rezervácia "Askania-Nova" boli ohrozené. Organizácia Uanimals nahlásila úhyn všetkých zvierat, okrem kačíc a labutí, ktoré sa nachádzali na území ZOO "Kazkova Dibrova" v Novej Kachovke.Podľa predbežných odhadov bolo v Chersonskej oblasti zaplavených približne desaťtisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy na pravom brehu. Niekoľkonásobne viac — na ľavom brehu regiónu, ktorý je v súčasnosti okupovaný.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský na tlačovej konferencii uviedol, že zaplavených bude 35 až 85 osád v Chersonskej oblasti.


"Chápeme, že budú veľké problémy so zásobovaním pitnou vodou. Veľké problémy s pitnou vodou budú aj tam, kde nie sú záplavy. V celom regióne: v Dnepropetrovsku, Záporoží a Chersone, samozrejme," povedal.

Model najhoršieho scenára vyzerá takto:

Odborníci odhadujú možný nový projekt HPP na mieste zničenej HPP Kachovskaya vo výške viac ako 1 miliardy dolárov.


#ukrajina

bottom of page