top of page

Na hladine rieky Drina sú iné veci. Toto vás šokujeNa hladine rieky Drina na východe Bosny a Hercegoviny sa v uplynulom týždni nahromadilo obrovské množstvo odpadu. Zachytila ho bezpečnostná bariéra pred elektrárenským múrom vodnej elektrárne Višegrad.

Tony odpadu pochádzajú z množstva nelegálnych skládok pri rieke a jej prítokoch alebo priamo z jej koryta.


Výdatné dažde a nezvyčajne teplé počasie v minulom týždni spôsobili na mnohých riekach a potokoch v Bosne, Srbsku a Čiernej Hore lokálne záplavy. Po víkendovom ochladení teploty klesli a dážď sa zmenil na sneh.


"V posledných dňoch sme mali veľa zrážok a prívalových povodní a obrovský prílev vody z (prítokov Driny v) Čiernej Hore, ktorý už, našťastie, ustupuje,“ povedal aktivista Dejan Furtula z environmentálnej skupiny Eko Centar Višegrad.

"Bohužiaľ, obrovský prílev odpadu neprestal," dodal. Podľa jeho odhadov sa za bariérou na rieke Drina nahromadilo asi 10-tisíc kubických metrov odpadu.


Tvoria ho plastové fľaše, hrdzavé sudy, pneumatiky, domáce spotrebiče, či naplavené drevo. Jeho odstraňovanie potrvá v priemere až šesť mesiacov a skončí na mestskej skládke vo Višegrade, ktorá podľa Furtula nemá primeranú kapacitu ani na vlastný komunálny odpad.


"Požiare na (mestskej) skládke stále horia," povedal a nazval tamojšie podmienky "nielen obrovským environmentálnym a zdravotným rizikom, ale aj veľkou hanbou pre nás všetkých".

Táto časť Balkánu za zvyškom Európy zaostáva nielen v hospodárskych ukazovateľoch, ale aj pri ochrane životného prostredia.


Niektoré prítoky rieky Sáva sú známe pre svoju smaragdovozelenú farbu a úchvatné scenérie. Mimo "sezóny odpadkov" je úsek pozdĺž hranice medzi Bosnou a Srbskom obľúbený medzi vodákmi.


FOTO: TASR/AP

#príroda

bottom of page