top of page
  • Writer's pictureBe3ee

Najnovšie čínske varovanie

Čínske ministerstvo zahraničných vecí vyzvalo svojich občanov, aby okamžite opustili Ukrajinu


Foto: Associated Press


Ministerstvo zahraničných vecí Čínskej ľudovej republiky motivovalo výzvu na odchod z Ukrajiny „vážnou bezpečnostnou situáciou“.

Čínske ministerstvo zahraničných vecí vydalo v sobotu 15. októbra aktualizované cestovné varovanie, v ktorom vyzvalo svojich občanov na Ukrajine, aby okamžite opustili krajinu.

Informoval o tom čínsky štátny denník Global Times na Twitteri.


Poznamenáva sa, že ukrajinské veľvyslanectvo v Číne poskytne pomoc pri organizácii presunu, ktorý úrady nazývajú evakuáciou. Od Číňanov sa tiež vytrvalo žiada, aby neodkladali odchod z krajiny.


Americká analytická skupina Open Source Intelligence Monitor na Twitteri zverejnila snímky zo správy na webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí Číny.Výzva na odchod z Ukrajiny je motivovaná „vážnou bezpečnostnou situáciou“ čínskeho rezortu zahraničnej politiky.


Už 24. februára, bezprostredne po totálnej invázii do Ruskej federácie, začalo čínske veľvyslanectvo v Kyjeve s evakuáciou čínskych občanov z Ukrajiny charterovými letmi. Potom agentúra otvorila registráciu cestujúcich, ktorí chcú opustiť krajinu na tri dni.

Odkaz ministerstva zahraničných vecí sa objavil v predvečer otvorenia 20. zjazdu Komunistickej strany Číny, na ktorom sa budú rokovať najmä o otázkach spolupráce Číny s Ruskom.


Postoj Pekingu k vojne, ktorú rozpútal Kremeľ na Ukrajine, bol vždy nejednoznačný. Čína zároveň nekritizuje Rusko a nezavádza proti nemu sankcie.


Pripomeňme, že predtým sa prezident Ruska Vladimir Putin a prezident Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pching stretli v rámci summitu Šanghajskej organizácie spolupráce v Uzbekistane.


#ukrajina


bottom of page