top of page
  • Writer's pictureBe3ee

Najväčší svetový chemický koncern BASF opúšťa Rusko a Bielorusko


Nemecký koncern BASF opúšťa ruský a bieloruský trh na pozadí ruskej agresie voči Ukrajine.

Podľa agentúry Ukrinform sa to uvádza v tlačovej správe spoločnosti BASF.

"Predstavenstvo spoločnosti BASF rozhodlo o ukončení činnosti spoločnosti v Rusku a Bielorusku do začiatku júla 2022," uviedla spoločnosť.

Toto rozhodnutie je dôsledkom najnovšieho vývoja rusko-ukrajinskej vojny a medzinárodného práva vrátane piateho balíka sankcií EÚ voči Ruskej federácii.

Spoločnosť tak urobí výnimku pre svoje podnikanie na podporu výroby potravín. Tento smer bude v Rusku fungovať aj v budúcnosti, keďže vojna by mohla vyvolať globálnu potravinovú krízu.

"BASF dôrazne odsudzuje ruský útok na Ukrajinu a násilie voči civilistom," uviedla spoločnosť.

Je potrebné poznamenať, že od 3. marca spoločnosť BASF nerealizovala nové obchody v Rusku a Bielorusku z dôvodu agresívnej vojny Ruskej federácie proti Ukrajine.

Ako informovala agentúra Ukrinform, 24. februára ruský prezident Vladimir Putin ohlásil rozsiahlu inváziu na Ukrajinu. Ruské jednotky ničia infraštruktúrne zariadenia, vykonávajú masívne ostreľovanie obytných oblastí ukrajinských miest a dedín pomocou delostrelectva, viacnásobných odpaľovacích raketových systémov a balistických rakiet.

Spojené štáty, Európska únia a ďalšie krajiny sveta prijali sankcie proti krajine agresora. Mnoho spoločností oznámilo ukončenie práce v Rusku a odstúpenie od spoločných projektov.


#svet


bottom of page