top of page
  • Writer's pictureBe3ee

NATO V AFGANISTANE


Máme tu týždeň deflektizmu typu ′′ NATO prehralo ", ′′ Taliban vyhnal NATO z krajiny ", ′′ Západ je v kríze ", atď. Pri všetkej zdržanlivosti treba povedať - nebuďme takí malomyseľní!


V prvom rade: 1) Nikto neporazil NATO a Taliban nie. NATO pred 20 rokmi vojensky riešilo Taliban v tej obrovskej hornatej krajine (vo veľkom ako celá stredná Európa) za pár týždňov a nahnalo ich do jaskýň na hraniciach Pakistanu, kde mohli len vystrčiť nos Rozsah, aký im to americké drony dovolili...

2) Návrat Talibanu k moci nie je spôsobený vojenským víťazstvom nad NATO alebo ′′ Západom ale rozhodnutím USA o odstúpení z krajiny. Toto je kľúčové rozhodnutie a alfa-omega všetkého. Toto rozhodnutie padlo nie tento rok, nie minulý rok, ale pred niekoľkými rokmi, keď NATO začalo odovzdávať vojenské kompetencie miestnej protimalibánskej politickej reprezentácii a jej ozbrojeným silám. Až potom Taliban guerrillas začali vykúkať z krajiny, útočili na nových afganských regrútov a postupne naberali dych do ofenzívy. V posledných rokoch bojovali najmä proti Afganskej armáde, pretože NATO už bolo vo fáze abstinencie.

Rozhodnutie ′′ odstáť ′′ je vysoko politické - nie vojenské - a pochádza z hlbín domácej politickej situácie Ameriky. Americké cykly medzi dlhými internacionalistickými a izolacionistickými cyklmi, súčasný izolacionista štartoval pod Obamom (ktorý vďaka nemu získal svoj prvý mandát) a zjavne nekončí ani s Trumpom. Rozhodnutie Bidena nezavojiť Trumpovu vyrážku s Talibanom je pravdepodobne za tým a dokončiť odstúpenie. Americká armáda (a NATO) mala v Afganistane všetky vojenské schopnosti, aby zostala a kedykoľvek udržala Taliban v jaskyniach - ale nemali politické zdroje, domácu politickú podporu. Zabraňuje každej vojenskej kapacite a kompetencii. Na to, čo nie je politická vôľa, tam nebojuje ani samostatnejšia armáda. Afganistan pre USA nie je ako Japonsko, Kórea či Taliansko, aby si chceli udržať obrovské posádky v polovici storočia. Afganistan má len význam, aby USA neboli semenom problémov, ako je medzinárodný terorizmus, to je všetko. Žiaden americký prezident nenájde domácu politickú podporu, aby sa tam mohol do nekonečna angažovať Preto sa Obama, Trump a Biden pokúšali odtiaľ čo najskôr odísť. NATO vojensky neprehralo, stiahlo sa vďaka politickému rozhodnutiu, na ktoré nemal Taliban žiadny vplyv.

3) NATO sú predovšetkým vojaci. Vojaci bojujú alebo hliadkujú. Vojaci v Afganistane odviedli dobrú prácu, naháňali talibancov do ′′ jaskýň ", viac-menej ich držali, aby príliš držali nos von (v prvej fáze boja) a potom praktizovali miestnu armádu, aby to zvládla sama. Trénovali ju tak, ako vedeli, ako ďalej.

Vojaci však nemôžu zmeniť miestnu spoločnosť. Možno z kmeňových na národné. Alebo z predindustriálnej po post-industriálnu. Nedokážu zmeniť politické a kultúrne motivácie miestneho obyvateľstva, s ktorými sú ochotní bojovať a vzdorovať. Sú to mimoriadne zložité a dlhodobé problémy a ciele, ktoré sú v kompetencii civilných vlád a širokých komunít, nie úzko vyprofilovaných ozbrojených síl.

Vojaci z NATO nezodpovedajú za kolaps armády Afganistanu, nejednotnosť, korupciu a slabosť protikalibánskej vlády a nedostatok transformácie afganskej spoločnosti na modernejšiu podobu. Keďže je nezmyselné vyžadovať od nich dosiahnutie nejakých kultúrnych alebo politických cieľov, je rovnako nezmyselné obviniť ich, že tieto nevojenské ciele neboli dosiahnuté.

4) Celý súčasný zmätok o stiahnutí posledných celkov a spolupracujúcich civilistov nie je ani vojenská porážka ani nejaké civilizačné zlyhanie západu či liberálna demokracia je primárne a len katastrofálny PR - hnusný vizuálny obraz, ktorý si môže urobiť ktokoľvek partia falošných symbolov podľa svojho gusta... Talibanské ′′ víťazstvo ′′ nad USA, Putinova propagandistická mašinéria ′′ Americký imperializmus si vylámal zuby ", západná alt-pravá scéna vidí dôkazy o ′′ vyvezenom zlyhaní liberalizmu ′′ a nie varovanie mysle pred islamizmom jedným dychom a zároveň islamistický Taliban glorifikujú národne - oslobodzovacie hnutie proti okupantom, západná ľavicová ′′ wow ′′ scéna nezáleží na tom, aby urazila nad ′′ imperializmom NATO ′′ a obviňovala ho z toho, že opustila občianske práva Afganské vrstvy napospas krutému rozvoju.

Niet pochýb o tom, že ak by bol Trump teraz prezidentom, stiahnutie by dopadlo rovnako alebo ešte chaotickejšie, len Trump by nehorázne vyhlásil ′′ fantastické víťazstvo ′′ a ′′ novú éru amerických dejín ". Alternatívou by bola len ′′ dočasné posilnenie vojenských štátov ", tj výrazné zvýšenie vojenskej angažovanosti, ako to urobil Obama. Toto by bolo proti všetkému, čo Trump realisticky robil v Sýrii, Nemecku a inde.

Chybou je, že americké služby si nevedeli predstaviť takúto koncovku a hrať ju v lepšom svetle. Toto bude Bidena (čiastočne zaslúžene, časť nešťastného) stáť veľa jeho politickej povesti.

5) Záver - Taliban Západ nezdolal, jeho znovuzrodenie je spôsobené vnútropolitickým americkým rozhodnutím ďaleko za oceán a stav afganskej spoločnosti, ktorú ani zahraničný zásah nemôže zmeniť od základov.

NATO zostáva najúčinnejšou VOJENSKOU silou súčasného sveta, jeho vojenské úlohy plnia dobre a je v základnom národnom záujme Českej republiky, aby sa jej súčasťou. Ale z vojenského paktu je zbytočné očakávať kultúrne, rozvojové či politické ciele.

Vít Kučík#zahraničie

bottom of page