top of page

Neznámi spojenci Ukrajiny poslali Putinovi pozdrav: čo hovoria experti o výbuchoch v Iráne


Foto: Gurbakshi Singh Chahal/Twitter


Úroveň vzdušných hrozieb na území Ukrajiny sa môže čoskoro výrazne znížiť.

Obsah

  1. Príspevok k obrannej schopnosti Ukrajiny

  2. Izrael rieši svoj problém

  3. Poslali ste pozdravy do Ruska?

V Iráne bolo niekoľko veľkých vojenských zariadení napadnutých kamikadze dronmi. Podľa neoficiálnych údajov sa výbuchy ozvali najmä v závode na výrobu dronov Shahed a v ropnej rafinérii.

K zodpovednosti za útoky sa neprihlásila žiadna organizácia ani krajina. Analytici a pozorovatelia vplyvných médií predpokladajú, že za výbuchmi stojí Izrael , ktorý sa snaží zabrániť militarizácii Iránu a realizácii iránskeho jadrového programu. Izraelskí predstavitelia tieto informácie nekomentujú. Experti poznamenávajú, že explózie sa medzitým stali pre Ukrajinu pomocou „neznámych spojencov“, keďže teraz bude pre Irán ťažšie dodávať drony Shahed Rusku. MS zozbierala názory odborníkov na udalosti v Iráne a ich možný vplyv na situáciu na Ukrajine. Príspevok k obrannej schopnosti Ukrajiny

Výbuchy v Iráne budú mať pozitívny vplyv na obranné schopnosti Ukrajiny. Tento názor vyjadril vojenský expert Dmytro Snegiryov v celoštátnom teletóne.

Podľa neho ide o „zníženie dodávok bezpilotných prostriedkov z územia tejto krajiny pre potreby okupačnej krajiny“.

Snegiryov pripomenul, že to nie je prvá rana pre podniky vyrábajúce bezpilotné lietadlá: "Izraelská armáda pred pol rokom spustila raketové útoky na továrne na výrobu bezpilotných lietadiel, ktoré sa nachádzali na území Sýrie. Boli pod kontrolou proiránskej skupiny "Hizballáh". Ruskí špecialisti mimochodom pracoval v týchto podnikoch."

Ako zdôraznil expert, ďalší útok na továreň na výrobu bezpilotných lietadiel a továreň na výrobu motorových olejov „výrazne znižuje možnosti ruských okupačných vojsk získať iránsky Shahed-131/136“ .

"V súlade s tým bude úroveň vzdušných hrozieb na území Ukrajiny s použitím kamikadze dronov výrazne nižšia. Môžeme poďakovať neznámej strane, ktorá prispela k obranyschopnosti a celkovému víťazstvu ukrajinských zbraní," poznamenal Snegiryov.


Izrael rieši aj svoj problém

David Sharp , vojenský komentátor na kanáli „Freedom“, navrhol, že výbuchy v Iráne by mohli byť izraelskou špeciálnou operáciou . Podľa Sharpeho sa Izrael napriek výmene vlád vždy riadil plánom eliminovať kľúčové postavy Iránu v oblasti vývoja zbraní, strategických podnikov a vykonával sabotáže v tyle.


" V prvom rade Izrael rieši svoj problém - boj proti iránskej expanzii v regióne, iránskej hrozbe v rámci dlhodobo stanovenej stratégie ," uviedol expert.

Ruský publicista a sociológ Andrij Piontkovskij v rozhovore s blogerom Markom Feyginom poznamenal, že Irán „trpí túžbou zničiť štát Izrael“.


"Vždy opakovali - nebol holokaust, ale my to zorganizujeme. Som presvedčený, že premiér Netanjahu sa vrátil do kresla s jediným cieľom - raz a navždy ukončiť jadrovú hrozbu Iránu. Úder je izraelský, mám 100-percentné informácie. Toto je taká „rozcvička". Ale zohráva obrovskú pozitívnu úlohu ako spojenec pre Ukrajinu. Hlavným motívom Izraela je však jeho vlastný osobný motív . Je to jeho vlastná fyzická bezpečnosť 10 miliónov ľudí," vysvetlil Piontkovskij.


Expert poznamenal, že USA sa zvyčajne snažia Izrael odradiť od tvrdých krokov, ale kvôli spojenectvu Iránu s Ruskom tradičný americký odstrašujúci tlak dramaticky klesol.


Poslali ste pozdravy do Ruska?

Izrael by mohol „pozdraviť“ Rusko úderom na Irán, navrhuje novinár Orest Sohar vo svojom telegramovom kanáli.


" Tichá dohoda medzi Izraelom a Ruskom zrejme znela, že obe krajiny nebudú dodávať zbrane Ukrajine a Iránu . Rusko ju porušilo - prvý balík vojenskej pomoci od Putina dorazí do Iránu do konca marca a potom budú ďalší. Je známe, že Moskva je pripravená poskytnúť ajatolláhom stíhačky Su-35 a komplexy S-400,“ pripomenul Sohar.


Čo však Izrael najviac desí, je pomoc pri vytváraní iránskych jadrových zbraní, poznamenáva novinár.


" Vyradenie obranných kapacít Iránu je pokusom narušiť "jadrové" zmluvy s Ruskom, znížiť atraktivitu Iránu pre Putina . Včera večer podľa tlače prileteli drony aj do jadrových laboratórií, pretože Jeruzalem sa obáva, že Ruská federácia už previedla časť technológií Iráncom,“ - píše

Novinár tiež zdôraznil, že Izrael si veľmi dlho zachovával neutralitu v rusko-ukrajinskej vojne, no druhý deň ústami svojho veľvyslanca v Nemecku oznámil, že Ukrajine pomáha súkromne.


" Bol to úprimný pozdrav Rusku za jeho podporu Iránu . Ak bude Rusko pokračovať v pomoci Iránu, je možné, že Izrael sa uchýli k rozsiahlejším akciám, najmä k presunu zbraní na Ukrajinu," povedal.#Irán

bottom of page