top of page
  • Writer's pictureBe3ee

Odteraz patrí potopený ruský krížnik „Moskva“ Ukrajine, vedci už plánujú podmorskú expedíciuPodľa všetkých medzinárodných dohovorov sa loď stáva majetkom krajiny, v ktorej vodách sa potopila.


Vlajková loď Čiernomorskej flotily "Moskva" leží len 50 míľ od ukrajinského pobrežia a vedci už plánujú výpravu do potopenej pýchy ruskej flotily, uvádza TSN .


Serhiy Voronov je riaditeľom Centrálneho námorného múzea Ukrajiny a od 15. apríla vlastní raketový krížnik Moskva. Vedec žiada správne pomenovať topiaceho sa muža - predmet podvodného kultúrneho dedičstva pod číslom 2064, takto je zaznamenaná potopená ruská pýcha v registri. Voronov zdôrazňuje, že podľa všetkých zákonov „Moskva“, ako predtým, teraz patrí Ukrajine.


„Sú to výlučne ekonomické vody Ukrajiny a podľa medzinárodného dohovoru UNECO z roku 2006, ktorý Ukrajina ratifikovala, sú všetky zdroje v Čiernom mori majetkom štátu Ukrajina,“ povedal Sergej Voronov.

Desaťročia pátra po potopených lodiach v Čiernom mori. Vyzdvihoval s morského dna amfory, guľomety z prvej svetovej vojny, lode druhej svetovej vojny a teraz najväčší a najdrahší krížnik, ktorý potopili práve ukrajinci počas ruskej útočnej vojny proti Ukrajine.


"Existujú nepotvrdené povesti, že existuje fragment Kríža Pána, ktorý daroval Sergej Stepashin, bývalý premiér Ruska, niekoľko milimetrov veľký a stál 40 miliónov dolárov a mal chrániť tento krížnik," - povedal vedec..

Je však nepravdepodobné, že by sa vedci pokúsili niečo vyzdvihnúť z Moskvy. Na palube je množstvo výbušnín, musíme ešte zistiť, či tam nie sú jadrové hlavice, veľký problém je so stovkami ton nafty na palube.


Ukrajinskí špecialisti už pripravujú ponorky na odmínovanie. Do preskúmania krížnika sa plánuje zapojiť nemeckých a amerických vedcov. Našťastie sa vlajková loď Čiernomorskej flotily nepotopila hlboko, je tam asi 50 metrov.Vzhľadom na to, že samotný krížnik bol vysoký 40 metrov, táto hĺbka umožní aj začínajúcim potápačom nahliadnuť na palubu Moskvy, kde Putin rád vozil zahraničných hodnostárov.


Čo sa týka úlomku kríža, na ktorom bol ukrižovaný Ježiš a ktorý bol údajne uložený v Moskve, vedci dokonca zorganizovali vedeckú radu. Naši špecialisti na ňom urobili jednoznačné rozhodnutie, že Boh je na našej strane a krížniku táto častica nepomohla.

#ukrajina

bottom of page