top of page
  • Writer's pictureBe3ee

OSN je „znepokojená“ prípravami Ruska na proces s ukrajinskými obrancami v Mariupole


Organizácia Spojených národov varovala, že Rusko a ďalší okupanti môžu plánovať súdny proces s ukrajinskými vojnovými zajatcami, možno na stredu, na Deň nezávislosti Ukrajiny.


V utorok 23. augusta to povedal vysoký komisár OSN pre ľudské práva Ravina Shamdasani.

„Sme znepokojení správami, že Ruská federácia a jej pridružené ozbrojené skupiny v Donecku plánujú súdiť ukrajinských vojnových zajatcov v rámci takzvaného ‚medzinárodného tribunálu‘ v Mariupole, možno v najbližších dňoch,“ povedala.

Shamdasani hovorí, že hoci nie je veľa informácií, fotografie a videá kovových klietok zverejnené Sieťou naznačujú, že vojnoví zajatci tam budú umiestnení počas „procesu“ v Mariupolskej filharmónii.


Zdôraznila, že úmyselné zbavenie vojnových zajatcov ich práva na spravodlivý proces je vojnovým zločinom a medzinárodné humanitárne právo zakazuje zriaďovať súdy výlučne na účely odsúdenia vojnových zajatcov.


Pripomenieme, že Andruščenko poukázal na čudné počínanie okupantov ohľadom procesu s obrancami v Mariupole.


Ako bolo oznámené, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval, že súdny proces so zajatými ukrajinskými vojakmi, ktorý okupanti pripravujú v Mariupole, znemožní akékoľvek rokovania s Moskvou.


#Ukrajina

bottom of page