top of page
  • Writer's pictureBe3ee

Prezidentka zatiaľ nepodpísala lex Ukrajina, zvažuje jeho vrátenie do parlamentu

Autor: MARTINA TÖRÖKOVÁ, MICHAL LUKAČOVIČOčakávané novinky v zákone nazvanom "Lex Ukrajina" prezidentka zatiaľ nepodpísala. Zvažuje že ho dokonca vrátiť do parlamentu. Uviedla to na brífingu pre novinárov v Poprade.


Veto by sa malo týkať avizovaného príspevku za ubytovanie odídenca. Zuzana Čaputová sa obáva, že chudobní Slováci prídu o bývanie. Ubytovať utečencov za štátny príspevok totiž môže byť pre prenajímateľov výhodnejšie ako vo svojich bytoch držať doterajších nájomcov, ktorí majú problém s peniazmi. Prezidentka preto očakáva od vlády ochranu doterajších nájomcov pred špekulatívnymi výpoveďami z bytov."Toto je téma, o ktorej som už predtým hovorila s premiérom. Dnes som mu telefonovala k tejto veci, pretože potrebujem uistenie, že bude zákon upravený spôsobom, ktorý ochráni aj ľudí na Slovensku, aby nemohli byť vypovedaní z takéhoto nájmu pre nejaké špekulatívne prenájmy," dodala prezidentka.


"Výhrady pani prezidentky vnímame ako legitímne. Nájomcov aj nájomníkov však pred takýmito situáciami štandardne chránia nájomné zmluvy, ktoré obsahujú aj výpovednú lehotu," uviedol rezort dopravy s tým, že do databázy sa ešte pred schválením príspevku zaregistrovalo viac ako 1500 súkromníkov, ktorí ponúkli ubytovanie s cieľom pomôcť, nie na ňom zarobiť. 


"Ubytovávanie v súkromí je navyše až poslednou možnosťou. Odídencov umiestňujeme v prvom rade do štátnych a hotelových zariadení a v tých je ešte dostatok kapacít," dodalo ministerstvo.


Poslanci Národnej rady SR v utorok (22. 3.) schválili zákon o niektorých ďalších opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Parlament o takzvanom lex Ukrajina rokoval v skrátenom legislatívnom konaní. Upravuje príspevok za ubytovanie odídencov a súvisiace podmienky, ktorý má byť súhrnne maximálne 500 až 1250 eur za mesiac v závislosti od počtu poskytovaných miestností. Vyplácať sa má cez obec. Lex Ukrajina rieši aj oslobodenie od úhrady mýta či diaľničnej známky pre Ukrajincov. Rovnako nárok na poskytnutie neodkladnej zdravotnej starostlivosti pre utečencov z Ukrajiny. Legislatíva tiež rieši žiadateľov o azyl, ich pracovnoprávne vzťahy či ubytovanie.

 

Je zjavné, že prezidentka nemá v matematike jasno. 200 EUR príspevok neporkryje nájom ani v hladovej doline okres Vranov nad Topľou s 20 % nezamestnanosťou. Vyzerá to na účelové zle robenie a podkopávanie nôh Ukrajincom či niekomu inému. Bolševický pregresívci sa proste nezaprú.


#slovensko

bottom of page