top of page
  • Writer's pictureBe3ee

Prudké zvýšenie cien energie vyvolalo protesty v Kazachstane


Na hlavnom námestí mesta Zhanaozen sa 2. až 3. januára zišli stovky ľudí.

zdieľam


ZHANAOZEN, Kazachstan - Stovky ľudí v západokazašskom regióne Mangystau už druhý deň po sebe protestovali proti náhlemu, dramatickému zvýšeniu cien skvapalneného zemného plynu (LNG) používaného vo vozidlách.


Viac ako 1000 ľudí sa 3. januára zhromaždilo na hlavnom námestí v meste Zhanaozen po tom, čo tam demonštranti strávili noc a sťažovali sa, že zvýšenie cien povedie k dominovým efektom na ceny iných denných komodít, ako sú potraviny.


Desiatky demonštrantov vyjadrili hnev aj v Aqtau, regionálnom administratívnom centre, po tom, čo strávili noc na otvorenom priestranstve.


Menšie demonštrácie sa na podporu demonštrantov konali aj v dedinách v regióne Mangystau, ako aj v niekoľkých mestách a obciach inde v tejto stredoázijskej krajine, vrátane hlavného mesta Nur-Sultan, kde boli zadržaní najmenej traja ľudia.


Cena za liter LNG vyskočila začiatkom tohto roka na čerpacích staniciach v Mangystau na 120 tenge (28 amerických centov), ​​v porovnaní s cenou 50-60 tenge (12-14 centov) v roku 2021.


Prezident Qasym-Zhomart Toqaev varoval demonštrantov pred porušovaním obmedzujúceho zákona o verejných zhromaždeniach, zatiaľ čo vláda uviedla, že „zavedie balík opatrení na reguláciu“ cien LNG.


Majitelia čerpacích staníc v regióne Mangystau sa dohodli na znížení ceny plynu na 85-90 tenge (20-21 centov) za liter, uviedla vláda vo vyhlásení.


Erlan Sargulov, ktorý bol medzi demonštrantmi na hlavnom námestí v meste Zhanaozen, však povedal, že to nestačí.


"Nech znížia cenu plynu o 50-60 tenge za liter, alebo nám zvýšia plat na 200 000 tenge (460 dolárov)," povedal Sargulov .


V Aqtau stálo na mestskom námestí Yntymak okolo 30 ľudí, okolo ktorých stáli desiatky policajtov a špeciálnych jednotiek.


Demonštranti uviedli, že budú pokračovať v proteste, kým sa cena plynu nezníži na 60 tenge.


Korešpondent RFE/RL uviedol, že náklady na cestu taxíkom z letiska do centra mesta sa strojnásobili na 3 000 tenge (6,9 USD).


„Jazdíme na plyn, je to drahšie,“ vysvetlil taxikár.

V blízkosti Nur-Sultanovho pamätníka chána Kenesaryho polícia zadržala troch ľudí, ktorí podporovali demonštrantov v Mangystau. Policajti tiež zabránili natáčať reportérovi RFE/RL.

Malá skupina demonštrantov zhromaždená pred budovou miestnej samosprávy bola tiež nútená nastúpiť do policajného autobusu, podľa videa zdieľaného na sociálnych sieťach .

V Almaty, najväčšom meste Kazachstanu, Námestie republiky a Astana boli pre verejnosť uzavreté a strážili ich policajti.


Jeden dôstojník povedal RFE/RL, že námestia boli uzavreté „v súvislosti s zhromaždením.“ Ďalšie podrobnosti neposkytol.


Toqaev cez noc na Twitteri napísal, že „občania majú právo klásť verejné požiadavky miestnym a centrálnym orgánom, ale musí sa tak stať v súlade so zákonom, najmä so zákonom o pokojných protestoch“.


Skupiny na ochranu ľudských práv uviedli, že kazašský zákon o verejných zhromaždeniach je v rozpore s medzinárodnými normami, pretože vyžaduje predbežné povolenie úradov na usporiadanie zhromaždení. Predpokladá aj trestné stíhanie za organizovanie nepovolených zhromaždení a účasť na nich, hoci ústava štátu zaručuje občanom právo na slobodné zhromažďovanie.


Situácia sa však vyostruje a protesty narastajú, nespokojnosť je obrovská a prerastlo to do celoštátneho protestu, ktorí môže veľa zmeniť....


#kazachstan

bottom of page