top of page
  • Writer's pictureBe3ee

„Referendá“ Ruskej federácie na okupovaných územiach nemajú právnu silu – Valné zhromaždenie OSN


Ruské „referendá“ o dočasne okupovaných územiach Ukrajiny nemajú právnu silu a nie sú dôvodom na akúkoľvek zmenu štatútu týchto ukrajinských krajín.Uvádza sa to v rezolúcii Valného zhromaždenia OSN „Územná celistvosť Ukrajiny: ochrana princípov Charty Organizácie Spojených národov“, píše Ukrinform.

Poukazuje na povinnosť členských štátov OSN zdržať sa v medzinárodných vzťahoch hrozby silou alebo jej použitia, pretože takéto získanie územia nemožno uznať za zákonné.


Časti Doneckej, Chersonskej, Luhanskej a Záporožskej oblasti Ukrajiny sú alebo boli pod dočasnou vojenskou kontrolou Ruska v dôsledku agresie, ktorá je porušením suverenity, politickej nezávislosti a územnej celistvosti Ukrajiny. Rozhodnutia ruských úradov týkajúce sa pokusu o anexiu dobytých území sú nezlučiteľné s princípmi Charty OSN.


Valné zhromaždenie potvrdzuje záväzok k suverenite, nezávislosti, jednote a územnej celistvosti Ukrajiny v rámci jej medzinárodne uznaných hraníc a odsudzuje organizáciu nezákonných takzvaných referend zo strany Ruskej federácie a pokus o nezákonnú anexiu Donecka, Chersonu, Luhanska. a Záporoží na Ukrajine“.


Ďalšie pokusy o nezákonnú anexiu týchto regiónov nemajú podľa medzinárodného práva právnu silu a nie sú dôvodom na akúkoľvek zmenu štatútu týchto regiónov Ukrajiny.


Valné zhromaždenie požaduje, aby Rusko okamžite a bezpodmienečne zrušilo svoje rozhodnutia z 21. februára a 29. septembra 2022 týkajúce sa štatútu okupovaných území a stiahlo všetky svoje ozbrojené sily z územia Ukrajiny v rámci jej medzinárodne uznaných hraníc.


Pripomenieme, že už skôr Najvyššia rada Ukrajiny oficiálne apelovala na OSN, EÚ, NATO, parlamenty a vlády krajín , aby neuznali takzvané ruské „referendá“ na dobytých ukrajinských územiach a uznali Ruskú federáciu za štát sponzorom terorizmu.


Ostreľovanie Ukrajiny

Generálny tajomník OSN Antonio Guterres uviedol, že masívne raketové útoky Ruska na územie Ukrajiny z 10. októbra sú "ďalšou neprijateľnou eskaláciou vojny" a že je ostreľovaním "hlboko šokovaný".


#ukrajina

bottom of page