top of page
  • Writer's pictureBe3ee

"Rusko ju nezákonne zadržiava": Biden vyzval na okamžité prepustenie americkej basketbalistky


Foto: Associated Press


Americký prezident Joe Biden reagoval na trest pre americkú basketbalistku - Brittney Greiner.

Treba poznamenať, že v Rusku Chimský súd Moskovskej oblasti odsúdil Greinerovú na deväť rokov odňatia slobody vo väznici všeobecného režimu a na pokutu 1 milión rubľov za obvinenia z prechovávania a pašovania drog.

V dôsledku toho americký prezident Biden označil vetu za "neprijateľnú".


„Dnes bola do väzenia odsúdená americká občianka Brittney Greinerová, čo je ďalšia pripomienka toho, čo už svet vedel: Rusko Brittney neprávom zadržiava.

To je neprijateľné a vyzývam Rusko, aby ju okamžite prepustilo, aby mohla byť so svojou rodinou, blízkymi, priateľmi a spoluhráčmi. "Moja administratíva bude naďalej neúnavne pracovať a využívať všetky možné spôsoby, aby Britney a Paula Whelana čo najskôr priviedli domov v bezpečí," uviedol Biden vo vyhlásení na webovej stránke Bieleho domu .

Američania ponúkajú, že ju a ďalšieho uväzneného Američana Paula Whelana vymenia za ruského špióna Viktora Bouta, ktorý dostal v Spojených štátoch väzenie za obchodovanie so zbraňami.


Dodajme, že vo februári Greinerovú zadržali na moskovskom letisku Šeremetěvo pre podozrenie z prevozu drog. Pri prehliadke jej príručnej batožiny sa zistilo, že má náplne do elektronických cigariet s obsahom hašišového oleja.

  • Greiner je bývalá hráčka ženskej NBA, dvojnásobná olympijská víťazka v národnom tíme USA (2016, 2020);

  • Brittney vo finále olympiády v Tokiu vytvorila historický rekord vo výkone v záverečných stretnutiach ženských olympijských turnajov. Greiner získal 30 bodov.

#svet

bottom of page