top of page

Simona Halepová: Dostala sa 4-ročný zákaz činnosti za porušenie dopingu


Dvojnásobná grandslamová šampiónka Simona Halepová dostala zákaz činnosti na štyri roky za dve samostatné porušenia antidopingových pravidiel, uviedla v utorok Medzinárodná agentúra pre integritu tenisu.


Tridsaťjedenročná Halepová bola dočasne suspendovaná od októbra 2022 po tom, čo bol minulý rok na US Open pozitívny test na zakázaný posilňovač krvi Roxadustat.


Halepová uviedla, že sa odvolá na najvyšší športový súd s tým, že rozhodnutie "odmietla prijať".
"Pokračujem v tréningu a robím všetko, čo je v mojich silách, aby som očistila svoje meno od týchto falošných obvinení a vrátila sa k súdu," uviedla Halepová vo vyhlásení. "Mám v úmysle odvolať sa proti tomuto rozhodnutiu na Športový arbitrážny súd a uplatniť všetky právne opravné prostriedky proti príslušnej dodávateľskej spoločnosti."

Jej pozastavenie trvá do 6. októbra 2026.


Halepová dosiahla číslo 1 v rebríčku WTA v roku 2017. V roku 2019 vyhrala Wimbledon, keď vo finále porazila 23-násobnú šampiónku majoru Serenu Williamsovú, rok po víťazstve na French Open.


Liek Roxadustat je schválený na lekárske použitie v Európskej únii na liečbu príznakov anémie spôsobenej chronickým zlyhaním obličiek. Podľa liekovej agentúry EÚ stimuluje telo, aby produkovalo viac prirodzeného hormónu erytropoetínu alebo EPO, ktorý je už dlho dopingovým produktom obľúbeným medzi cyklistami a bežcami.


Halepovú obvinili z druhého dopingového prehrešku v máji pre nezrovnalosti v biologickom pase športovca. Obvinenie bolo „samostatné a dodatočné“ k dočasnému pozastaveniu od roku 2022.

ITIA v máji uviedla, že obvinenie „bolo založené na hodnotení“ profilu biologického pasu Halepovej zo strany expertnej skupiny. Takéto pasy poskytujú základný údaj o látkach v tele športovca a považujú sa za spôsob, ako pomôcť zmapovať doping.


V tom čase Halepová zverejnila na sociálnych sieťach, že „prežila tú najhoršiu nočnú moru, ktorou som v živote prešla“, odkedy ju ITIA obvinila.


V auguste Americká tenisová asociácia oznámila, že Halepová "bola automaticky stiahnutá", keď sa konal žreb kvalifikácie na US Open. Počas dočasného pozastavenia hráč nie je oprávnený súťažiť na žiadnych schválených podujatiach alebo sa ich zúčastniť.


#šport

bottom of page