top of page
  • Writer's pictureBe3ee

"Situácia bude škaredá." V Rusku vyzývajú na podpálenie vojenských registračných a branných úradov

Vyhlásená mobilizácia obyvateľstva v Rusku vyvolala nespokojnosť medzi odporcami vojny a tými, ktorí by mohli dostať predvolanie na Ukrajinu. Letenky do zahraničia boli vypredané v priebehu niekoľkých hodín. Môže mobilizácia zradikalizovať aj protivojnový protest?


Výzvy na radikálnejší odpor v Rusku teraz prichádzajú z úplne iných strán. Tím Alexeja Navaľného teda prisľúbil podporu „akejkoľvek formy protestu“.


„Ak ste pripravení urobiť veľké veci, vrátane podpálenia vojenského registračného úradu, podporujeme to a sme pripravení poskytnúť aj určitú pomoc,“ povedal Navaľného spojenec Ivan Ždanov.

Telegramový kanál Rospartizan tiež priamo vyzval obyvateľov Ruskej federácie, aby podnikli priame kroky:


„Odteraz sú pre partizánske hnutie cieľom číslo jeden vojenské registračné a náborové úrady, centrá mobilnej kampane a ďalšie budovy ministerstva vojny. Pripravte si Molotovove koktaily, zásobte sa horľavým a suchým alkoholom a pripravte sa. Zamierte do priestorov s archívmi, zničte dokumenty - nechajte ich hľadať otcov, manželov a bratov a osobne im odovzdajte úmrtné listy. Odteraz zasiahnuť vojenského komisára znamená získať rešpekt v hnutí. A zapáliť tabuľu znamená získať odpustky.“


Separatistické hnutie národov regiónu Volga „Idel-Ural“ vo svojich výzvach nezaostáva :

„Nemá zmysel stáť v rade na nelúpané vagóny. Zlo zastaví len násilie, ale v žiadnom prípade nie verše a kázne. V prvom rade zaútočte na vozidlá, oddelenia a bašty polície a národnej gardy.Ruskí policajti zadržali demonštranta počas nepovoleného zhromaždenia po tom, čo opoziční aktivisti vyzvali na pouličné protesty proti mobilizácii záložníkov, ktorú nariadil Vladimir Putin. Moskva, Rusko. 21. septembra 2022. Foto: Alexander Neneov / AFP / East News


Nakoľko už boli podpálené úrady pre registráciu a zaraďovanie armády

Mimochodom, podpaľačstvo vojenských registračných úradov v Rusku začalo krátko po totálnej invázii ruskej armády na Ukrajinu a dodnes neprestalo.

Už 28. februára podpálili vojenskú registračnú a vojenskú kanceláriu v Luchovici pri Moskve. Odvtedy sa podobné akcie konajú po celom Rusku až po Vladivostok. K poslednému známemu útoku na vojenskú vojenskú kanceláriu došlo 4. septembra v meste Zelenodolsk v Tatarstane, kde 59-ročný muž hodil Molotovovu fľašu do vchodu miestneho vojenského komisára.


Celkovo je známych viac ako dve desiatky takýchto akcií. Ich vrchol bol v máji.
Objavili sa aj početné správy o sabotáži na železnici.

"Doteraz mobilizácia nenadobudla plné práva"


Ruský politológ Ruslan Aisin v komentári k Belsatu poznamenal, že v súvislosti s vyhlásením mobilizácie „budú pokračovať formy aktívnych pyromanských protestov s podpaľačstvom vojenských registračných úradov“. Masové demonštrácie však podľa jeho názoru zatiaľ očakávať netreba.


„Doteraz mobilizácia nenadobudla plné práva. Keď začne prichádzať každý tretí alebo každý piaty človek, tak to môže naozaj prerásť do vážnej konfrontácie,“ povedal politológ.


Podľa Ruslana Aisina je teraz nespokojnosť zrejmá aj v častiach spoločnosti lojálnych Putinovi , keďže mobilizácia sa môže dotknúť aj ich. Navyše „špeciálna operácia“ zjavne neprebieha podľa plánu.


„To znamená, že ich Putin oklamal. Putin ich vodil za nos. Ale čo je najdôležitejšie, Putin nenaznačil skutočné dôvody, prečo by tam mali Rusi zomrieť. Téma fašistov a nacistov je síce rétoricky politická, no v žiadnom prípade nie racionálna. Pre väčšinu Rusov je denacifikácia len nevysloviteľné slovo,“ domnieva sa politológ.


"Putin vstupuje do úlohy Mikuláša II."

Ruslan Aisin verí, že prudké zhoršenie sociálno- ekonomickej situácie sa spája s nespokojnosťou s vojnou.


„Je to evidentné najmä na jeseň, keď ľudia prichádzajú zo svojich letných chát, dovoleniek a s prekvapením zistia, že cenovka sa zvýšila. Že sa zvýšili aj účty za energie, pretože vojna je ťažké bremeno. Mobilizácia znamená, že týchto 300 000 ľudí [ktorých ruské úrady plánujú zmobilizovať. - Ed. belsat.eu ] budú dostávať plat v súlade s platom, ktorý dostávajú zmluvní vojaci. Aj to sú obrovské peniaze do rozpočtu,” domnieva sa politológ.

Podľa jeho názoru „do novembra bude situácia katastrofálna“, podobná tej, ktorá bola už počas prvej svetovej vojny. Ruslan Aisin poznamenal, že cár Mikuláš II . vtedy tiež „vyhlásil, potom sa vzdal všeobecnej mobilizácie“, pretože „už vtedy bolo jasné, že mobilizácia je nebezpečná vec“.

„A tak sa aj stalo, pretože na frontoch vojny sa ruskí vojaci bratili s Nemcami a protivojnová propaganda pracovala veľmi tvrdo. Vojaci odmietli bojovať a vojenské velenie s tým nemohlo nič urobiť,“ uviedol zdroj.

Okrem toho očakáva zintenzívnenie boja v rámci Putinovho systému. Samotný Vladimir Putin podľa neho teraz „vstupuje do úlohy Mikuláša II., ktorého odovzdala jeho vlastná armáda – generálny štáb“. Na tých druhých, ako aj teraz, sa vtedy vedenie Ruska snažilo „zavesiť“ vinu za straty na fronte, zdôraznil politológ.


#rusko

bottom of page