top of page
  • Writer's pictureBe3ee

Spojené štáty poskytnú Ukrajine protivzdušnú obranu, ktorá zakryje oblohu pred ruskými raketami


Foto: Kancelária prezidenta Ukrajiny


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore s americkým prezidentom Joeom Bidenom vyjadril osobitnú vďaku za systém protivzdušnej obrany NASAMS, ktorý ochráni Rusko pred raketovým terorom.

Zelenskij označil rozhovor s Bidenom za "konštruktívny, pozitívny, dosť dlhý a produktívny". Ukrajinský prezident o výsledkoch rokovaní hovoril v tradičnom videopríhovore neskoro večer 25. augusta."Podarilo sa nám prediskutovať všetky otázky, ktoré sú životne dôležité pre ochranu Ukrajiny a slobody. Poďakoval som pánovi prezidentovi a všetkým ľuďom Spojených štátov za obrannú pomoc a za hmatateľné vedenie pri makrofinančnej podpore nášho štátu. Len včera prezident Biden schválil balík 6 miliárd dolárov: tri – na obrannú pomoc, tri – na finančnú pomoc prostredníctvom systému Svetovej banky. Osobitne som poďakoval za zahrnutie protivzdušnej obrany do tohto balíka, aby bol ruský raketový teror prekonaný, keď Ukrajina dostane systémy protivzdušnej obrany NASAMS,“ poznamenal Zelenskyj.

Ako už skôr informoval generálporučík Igor Romanenko, dosah NASAMS s vylepšenými raketami je 20 km na výšku a 40 km na dosah. Tieto protilietadlové systémy ešte neboli testované v bojových podmienkach, ale spočiatku môžu pôsobiť proti balistickým a riadeným raketám, najmä proti „Iskanderom“.
#ukrajina

bottom of page