top of page
  • Writer's pictureBe3ee

„Spoločne musíme zastaviť tých, ktorí chcú genocídu v Európe,“ hovorí Zelenskyj v rumunskom parl.


"Spoločne musíme zastaviť týchto neadekvátnych ľudí, ktorí sú zvyknutí na beztrestnosť, a preto sa rozhodli, že im je dovolené úplne všetko," povedal Zelenskyj.


Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj sa v pondelok 4. apríla prihovoril obyvateľom a politikom Rumunska. Ukrajinský prezident počas prejavu zdôraznil, že na území Ukrajiny sa rozhoduje o osude celej východnej a strednej Európy.

Videozáznam z prejavu zverejnil prezident na svojej stránke.


Hlavné tézy prezidenta Ukrajiny na adresu:

  • Meno nášho mesta Buča je odteraz navždy vo svetových dejinách. V dejinách vojnových zločinov. V príbehu o vyhladzovaní ľudí. V ten istý deň, 3. apríla, keď bol svet zdesený pohľad na telá zabitých v Buči, vyšiel na webe ruskej štátnej tlačovej agentúry RIA Novosti článok ospravedlňujúci genocídu Ukrajincov. Jeho názov je dosť veľavravný, citujem: "Čo má Rusko robiť s Ukrajinou."

  • Režim Nicolae Ceausesca sa spoliehal výlučne na zastrašovanie, represie, brutalitu a podvody. Nebolo v ňom nič svetlé. Rumunský ľud sa vzbúril a bránil sa, zachránil sa. Po zvrhnutí neadekvátnej moci. Pretože to bol jediný spôsob. Ceausescu, jeho manželku, jeho sprievod, jeho „Securitate“ nebolo možné presvedčiť.

  • Spoločne musíme zastaviť týchto neadekvátnych ľudí, ktorí sú zvyknutí na beztrestnosť, a preto sa rozhodli, že im je dovolené úplne všetko. Spoločne musíme zastaviť tých, ktorí chcú genocídu v Európe.

  • Každý z vás chápe, že Ukrajina nie je posledným cieľom ruskej agresie . Jednotky okupantov sa tvrdohlavo snažia obísť naše mesto Nikolaev, aby sa pokúsili dobyť Odesu. A z Odesy - jeden krok - a už do Moldavska. Ruskí štátni propagandisti už dlho hovoria, že cieľom ruskej expanzie je aj Moldavsko.

  • Európska únia musí konečne dospieť k zásadnému rozhodnutiu a uzavrieť prístavy pre ruské lode. Zastavte tranzit tovaru a akúkoľvek ekonomickú aktivitu s Ruskom. Obmedzenie toku peňazí pre ruskú energetiku nemá alternatívu. Dá sa polemizovať o tom, aký by mal byť formát: úplné embargo na dodávky alebo program typu „ropa výmenou za potraviny“ – ale je to nevyhnutné.

  • Verím , že vedenie Rumunska bude jedným z rozhodujúcich faktorov pri obnove spravodlivosti a ochrane normálneho života tak v našom regióne, ako aj v Európe ako celku.

Zverejňujeme úplné znenie výzvy parlamentu a ľudu Rumunska.

„Vážený pán predseda MsZ!

Vážený pán predseda senátu!

Vážený pán premiér!

Dámy a páni poslanci a senátori, hostia!

Drahí priatelia!

Rumunský ľud!

Som vďačný za túto príležitosť osloviť vás a všetkých vašich ľudí.


Pred pár hodinami som sa vrátil z oslobodených miest Kyjevskej oblasti - neďaleko nášho hlavného mesta. Práve z tých území, z ktorých sme vyhnali ruských okupantov a videli, čo robili na našej zemi s ukrajinským ľudom. A chcem, aby si to teraz videl. Čo po sebe okupanti zanechali. Ospravedlňujem sa - video je ťažké, ale je to realita ... Názov nášho mesta Buča sa navždy zapísal do svetových dejín. V dejinách vojnových zločinov. V príbehu o vyhladzovaní ľudí.

Dodnes bolo v Buči mučených, zastrelených alebo inak zabitých viac ako 300 civilistov. Obyčajní obyvatelia obyčajného mesta neďaleko Kyjeva. Spútali ich za chrbtom, strelili do zátylku alebo do oka a zabili na uliciach. Civilné vozidlá rozdrvila vojenská technika. S ľuďmi! Znásilnené ženy a dievčatá...


A to je len začiatok vyšetrovania. Zatiaľ nie sú zozbierané všetky dôkazy. Všetky pohrebiská ešte neboli objavené. Zatiaľ neboli skontrolované všetky pivnice, kde ruská armáda mučila ľudí. Existujú všetky dôvody domnievať sa, že počet zabitých obyvateľov Buče a ďalších ukrajinských miest v okolí bude oveľa vyšší, ako vieme dnes.


Prečo to ruská armáda urobila?

V ten istý deň, 3. apríla, keď bol svet zdesený pohľad na telá zabitých v Buči, vyšiel na webe ruskej štátnej tlačovej agentúry RIA Novosti článok ospravedlňujúci genocídu Ukrajincov. Jeho názov je dosť veľavravný, citujem: "Čo má Rusko robiť s Ukrajinou." A nie je to len text. Ide o jeden z dôkazov pre budúci tribunál proti ruským vojnovým zločincom.


V článku je popísaný jasný a vypočítaný postup na zničenie všetkého, čo robí Ukrajincov Ukrajincami a samotných našich ľudí. Tí, ktorí sa nebudú môcť zlomiť a dobyť. Hovorilo sa, že by sa mala uskutočniť „deukrajinizácia“ a „deeuropeizácia“ Ukrajiny. Hovorí sa, že aj meno nášho štátu by sa malo vymazať. V skutočnosti sa hovorí, že strata čo najväčšieho počtu našich ľudí vo vojne je vítaná.


Chcem ešte raz zdôrazniť: toto je webová stránka Štátnej tlačovej agentúry Ruska, kde je možné v podmienkach otvorenej štátnej cenzúry zverejňovať len to, čo zodpovedá oficiálnemu ideologickému postoju k vojne proti Ukrajine. To, čo nezodpovedá takémuto postoju, by jednoducho nebolo cenzúrované.


To znamená, že chcem, aby ste ma pochopili: oni sa ani neskrývajú. Otvorene hovoria o účele invázie na Ukrajinu. Keby naša armáda neprežila, keby sa naši nepostavili na obranu štátu, urobili by to, čo v Buči – ale na celej Ukrajine.


Vieme o úmyselnom zabíjaní učiteľov a vychovávateľov na dočasne okupovaných územiach. Vieme o premyslenom terore proti všetkým, ktorých okupanti vnímali ako aktivistov, ako ľudí spojených s armádou.


Už samotná prítomnosť národných symbolov Ukrajiny, štátnej vlajky či erbu v byte človeka, bola už dôvodom pre okupantov, aby túto osobu zabili alebo sa jej aspoň vyhrážali.


Ale prečo sa neskrývajú?

Prečo aj teraz, keď je svetu všetko jasné, otvorene hovoria, ako chcú zničiť celý národ? Na túto otázku existujú dve odpovede. Prvý - budete veľmi dobre rozumieť.


V roku 1989 Nicolae Ceausescu definitívne ukončil svoj život. Dlhé roky bolo jasné, že tento muž stratil svoju primeranosť. Bolo jasné, že on, jeho manželka, jeho sprievod, jeho „Securitate“ ťahajú vašu krajinu a ľudí dole – do utrpenia, do chudoby, do izolácie nielen od sveta, ale od všetkého vyspelého sveta.


Tento režim sa spoliehal len na zastrašovanie, represie, brutalitu a podvody. Nebolo v ňom nič svetlé. Rumunský ľud sa vzbúril a bránil sa, zachránil sa. Po zvrhnutí neadekvátnej moci. Pretože to bol jediný spôsob. Ceausescu, jeho manželku, jeho sprievod, jeho „Securitate“ nebolo možné presvedčiť.


Rovnako nie je možné presvedčiť tých, ktorí teraz v Rusku podporujú vojnu. Kto vydáva trestné rozkazy. Kto vypracúva plány na genocídu ukrajinského ľudu a zničenie ukrajinského štátu. Títo ľudia sú nedostatoční. Stratili všetko spojenie s realitou a sú pripravení obetovať milióny životov, aby mohli realizovať svoje bláznivé nápady.


A druhým dôvodom, prečo Rusko otvorene volá po genocíde a prečo sú možné zločiny okupantov , ktoré každý na svete videl v Buči, je presvedčenie najvyšších predstaviteľov Ruska, že európski lídri nebudú môcť byť slabí. Že Európe chýba vedenie. A že európske národy nie sú schopné brániť hodnoty, ktoré zjednotili kontinent.


Dámy a páni! Skvelí rumunskí ľudia!

Spoločne musíme zastaviť týchto neadekvátnych ľudí, ktorí sú zvyknutí na beztrestnosť, a preto sa rozhodli, že im je dovolené úplne všetko. Spoločne musíme zastaviť tých, ktorí chcú genocídu v Európe.

Prečo by sme to mali robiť spolu?

Každý z vás chápe, že Ukrajina nie je posledným cieľom ruskej agresie. Jednotky okupantov sa tvrdohlavo snažia obísť naše mesto Nikolaev, aby sa pokúsili dobyť Odesu. A z Odesy - jeden krok - a už do Moldavska. Ruskí štátni propagandisti už dlho hovoria , že cieľom ruskej expanzie je aj Moldavsko. Obrana vlastného štátu Ukrajincov je preto základným predpokladom bezpečnosti a nezávislosti Moldavska. A teda predpoklad pokoja v celom veľkom regióne Dunaja.


Teraz sa na území Ukrajiny rozhoduje o osude celej východnej a strednej Európy a čiernomorského regiónu. Preto chrániť slobodu Ukrajiny, chrániť slobodu Ukrajincov znamená zaručiť bezpečnosť Európy.


Čo robiť?

Áno, je to pravda, za túto vojnu boli na Rusko uvalené sankcie. Ale vojna za našu slobodu trvá už 40 dní. Po 8 rokoch vojny na Donbase. Sankcie preto nestačia. Rusko sa musí snažiť o mier s Ukrajinou a s celou Európou. Na to musí byť Rusko zbavené všetkých zdrojov. V prvom rade finančné a ekonomické.


Európska únia musí konečne dospieť k zásadnému rozhodnutiu a uzavrieť prístavy pre ruské lode. Zastavte tranzit tovaru a akúkoľvek ekonomickú aktivitu s Ruskom. Obmedzenie toku peňazí pre ruskú energetiku nemá alternatívu. Dá sa polemizovať o tom, aký by mal byť formát: úplné embargo na dodávky alebo program typu „ropa výmenou za potraviny“ – ale je to nevyhnutné.

Ale nielen to. Každý politik v demokratickom svete musí obhajovať potrebu poskytnúť Ukrajine všetky potrebné zbrane. Pretože práve na bojisku sa rozhoduje o tom, kto bude v tejto vojne víťazom – sloboda alebo tyrania.


Každý, kto je na tom závislý, musí urobiť všetko pre to, aby rýchlo a nevyhnutne postavil pred súd všetkých ruských vojakov a ich vodcov, ktorí sú vinní zo spáchania zločinov proti civilistom na dočasne okupovaných územiach Ukrajiny. Dnes sa dohodla s Európskou úniou na poskytnutí finančnej a technickej podpory Spoločnému vyšetrovaciemu tímu Eurojustu (EUROJUST), členským štátom EÚ a Medzinárodnému trestnému súdu.


Verím, že vedenie Rumunska bude jedným z rozhodujúcich faktorov pri obnove spravodlivosti a ochrane normálneho života tak v našom regióne, ako aj v Európe ako celku.


Som presvedčený, že Rumunsko a rumunské spoločnosti sa tiež zúčastnia na programe povojnovej obnovy Ukrajiny. Pozývame našich partnerov v Európe, aby prevzali záštitu nad mestom, regiónom alebo priemyslom, ktoré trpeli ruskou agresiou. Váš potenciál, vaša vnútorná sila môže vytvoriť nový príklad vodcovstva pri budovaní civilizovaného a pokojného života.


Som úprimne vďačný celému rumunskému ľudu za láskavý prístup k ukrajinským imigrantom, ktorí našli bezpečie vo vašej krajine. Dúfam, že sa nám spoločnými silami podarí čo najskôr vytvoriť také podmienky, keď Rusko vzdá vojnu, a tak sa naši ľudia budú môcť vrátiť domov na Ukrajinu. A táto skúsenosť pomoci v núdzových situáciách, vzájomného rešpektu, láskavosti medzi našimi ľuďmi sa už stala základom pre ešte väčšie zblíženie našich štátov, našich národov.


Hneď ako to situácia dovolí, chcem s vami začať dialóg o novej komplexnej dohode, ktorá garantuje absolútnu ochranu a rozvoj našich národnostných menšín – ukrajinskej komunity v Rumunsku a rumunskej komunity na Ukrajine. Pretože naším osudom je byť tak blízko, ako len môžeme. Naším osudom je byť obrancami slobody v našom regióne. Naším osudom je byť spolu v európskej rodine. A verím, že už čoskoro vás budem môcť osloviť slovami vďaky za podporu Rumunska pre vstup Ukrajiny do Európskej únie.


Ďakujem mnohokrát!

Sláva Rumunsku!

Sláva Ukrajine!


#ukrajina

bottom of page