top of page
  • Writer's pictureBe3ee

Stále je čo odhaľovať, prečo však novinári zamrzli?

Updated: May 16, 2021P.Kažimír- podržal F. Imreczeho, s I.Piterkom podnikal, J.Brhel, J.Široký, J. a H.Makúchovci, R.Kaliňák, M.Suchoba


🤔V roku 2006 zvolený za poslanca NR SR, Smer-SD, od 2006-2010 bol P.Kažimír štátnym tajomníkom neskôr ministrom financií SR. Keď Finančnú správu viedol F.Imrecze, oprávneným zástupcom bol M.Grega, ktorý v minulosti riadil slovenskú pobočku firmy, ktorá zarábala na mýtnom systéme, pôsobil vo firme Corinex z Brhelovho portfólia. Kažimír podržal Imreczeho po prevalení kauzy Bašternákove dane, podržal ho podobne aj v roku 2015 pri daňových systémoch. I. Piterka developoval v minulosti komplex Bonaparte spolu s L.Bašternákom, človekom blízkym špičkám Smeru-SD, odsúdeným a vyšetrovaným v súvislosti s dvojmiliónovou vratkou DPH. Sporné vratky DPH Bašternákovi vyplatila finančná správa, ktorá spadala pod Kažimíra od roku 2012, odkedy bol ministrom financií. FS pod vedením Kažimírovho nominanta F. Imreczeho v auguste 2014 nenapadla, keď polícia za vlády Smeru zamietla pod koberec prvé vyšetrovanie Bašternáka. Kažimír sa dlho vyhýbal komentovať kauzu Bašternák, aj keď luxusnú rezidenciu v centre Bratislavy postavili L. Bašternák a I.Piterka.


🤔Piterka podnikal s kedysi ministrom financií P. Kažimírom, jeho firma vlastnila byt vedľa Fica. I.Piterka sa s P.Kažimírom poznajú zhruba od 1995 roku, spolu začínali v podnikaní, figurovali roky vo viacerých firmách. Podľa Trendu.sk Piterka z Bonaparte začínal v biznise s Kažimírom, v roku 2016 ich spájala štedrá IT zmluva. Kažimírov rezort bol zodpovedný za boj proti daňovým podvodom a za daniarov. No zastrešoval lukratívnu zmluvu za desiatky miliónov eur na dodávku licencií Microsoftu, ktorá sa obnovuje každé tri roky a okolo ktorej sa tiež opakovane objavoval I. Piterka. Týždenník Trend zverejnil, že meno právnika Piterku sa opakovane vyskytuje v súvislosti s firmou BSP Softwaredistribution, ktorá pre štát zabezpečuje licencie od spoločnosti Microsoft. Kažimírov rezort v 2016 roku obnovil zmluvu s BSP na ďalšie tri roky v sume 46,5 milióna eur. V tom čase sedel Piterka v dozornej rade firmy. Podľa Trendu vlastnil so spolumajiteľom BSP Softwaredistribution M. Šamajom firmu Rentier. Kažimír až do otázok novinárov „absolútne netušil“, že s firmou má niečo spoločné Piterka. Kažimír pochádza z Piešťan, Piterka z Hornej Stredy, no neskôr si trvalý pobyt uvádzal tiež v Piešťanoch.🤔Piterkovi sa darilo za Ficovej vlády aj kedy min.život.prostredia riadil Peter Žiga. Podľa zistení Aktuality.sk firma ENVIROGROUP, kde je spolumajiteľom, podieľala sa v r.2014 na štátnej zákazke za 11,8 milióna eur. Išlo o odstránenie toxického odpadu v Devínskej Novej Vsi, navyše ju Piterka v tom čase vlastnil s dvoma cyperskými schránkami, tie sú spájané s J.Širokým. Pri kauze Váhostavu podobne ako Fico aj vtedy minister financií P.Kažimír vyhlásil, že Slovenská záručná a rozvojová banka (SZRB) nebude vykupovať pohľadávky od schránkových spoločností, ktoré sú veriteľmi Váhostavu. Kažimír založil v roku 1997 v Brne spoločná firma Sceptrum, mal v nej 40% podiel, zvyšok mali kamaráti Horníček s Malecom.


🤔Podiel, ktorý v Sceptrum pôvodne patril Kažimírovi, dnes vlastní Piterka, podľa Plus7dní. Ľudia z pozadia firmy Sceptrum sú za biznisom u bývalého ministra Kaliňáka. Ide o prenájom budovy na Panenskej ulici v Bratislave, za ktorý ministerstvo vnútra zaplatilo viac ako tri milióny eur. Najprv sa Piterka postaral o to, že R. Fečík prevzal firmu Anziano, ktorá potom Kaliňákovmu ministerstvu prenajala čerstvo kúpenú budovu. Denník SME spojil Piterku s firmou Anziano, od ktorej si ministerstvo vnútra v roku 2014 nevýhodne prenajalo budovu v centre Bratislavy na 9rokov za 3milióny eur, Kaliňák priznal, že sa poznajú, firma Anziano patrila v čase prenájmu R.Fečíkovi, ktorý je kamarát a spolužiak P.Kažimíra. Denník N pred rokom informoval, že keď prenajímateľ budovy – firma Anziano – začal robiť biznis so štátom, jej spolumajiteľom sa stala schránková firma z Cypru Tyree Trading Limited. Za jej utajeného vlastníka podpisoval úradné doklady ďalší Kažimírov kamarát, spolumajiteľ Sceptrum J.Horníček.


🤔Všade usmiaty, ústretový, v skutočnosti to bola Ficova poslušná podržtaška, určite nezabúdate na jeho vyjadrovania, ak sa nám darí, ako rastieme, z roka na rok sľuboval vyrovnaný rozpočet. Ekon.rast SR po hospodárskej recesii začal rapídne rásť, ale peňazí v štátnej pokladnici nepribúdalo. Skutočnosťou bolo rozkrádanie štátom vybratých peňazí od daňových poplatníkov, masívne rozoberanie eurofondov. Smeráci si potrebovali zabezpečiť svojho človeka pri trezoroch, bol tu problém, mandát guvernéra NB SR J.Makúcha mal skončiť v roku 2021.


🤔Smeráci rýchlo navrhli výmenu, Makúch súhlasil a odstúpil, mesačný plat cca 25 000,-eur má byť vyplácaný do konca jeho funkčného obdobia, po skončení mandátu dostane odstupné. Preto sa Kažimír hrabal do funkcie, kedy za funkčné obdobie by získal 4milióny eur, preto by bolo dobré ho odstaviť od válova, pozrieť sa na pôvod jeho majetku. Okrem toho sa P.Kažimír spája aj s J.Brhelom, ku ktorému sa podľa Aktualít priznal v roku 2017, že sa zoznámili na vysokej škole. Kažimíra spájala priamo s Brhelovcami firma Pro Domo, venujúca sa prenájmu nehnuteľností. Podľa zápisnice z valného zhromaždenia v roku 2009 vlastnili firmu na štvrtiny P.Kažimír, Eva Brhelová, Helena Makúchová a P.Hrnčiar. P.Kažimír a manželka bývalého guvernéra NBS Helena Makúchová boli isté obdobie spoločnými akcionármi v jednej firme.


🤔 Pluska v roku 2019- P. Kažimír mal za niekoľko tisíc eur mesačne prenajatú vilu pri bratislavskom Slavíne od firmy podnikateľa L. Reháka, ktorý je známy tým, že jeho rodina udržiavala kontakty s bratislavským podsvetím. Okrem toho vlastnil dva byty v centre BA, vilu napokon Kažimír od Rehákovej firmy minulý rok kúpil. Kažimír kúpil aj vedľajší starý dom. Rehák sa objavil v komunikácii Kočnera z projektu Kočnerova knižnica, podľa Aktualít z ich obsahu je jasné, že sú priatelia. Hodnota oboch domov sa odhaduje na minimálne tri milióny eur, informujú Aktuality.sk.


🤔Na miliónových službách pre štát zarobila aj firma z portfólia syna oligarchu Jozefa Brhela - Michala. Reč je o IT službách pre informačný systém kontrolórov, ktorý využívajú zamestnanci Finančnej správy. Zmluvu na dodanie systému podpísala Finančná správa v roku 2004. Dodatky pochádzajú z obdobia, keď už daniarom šéfoval František Imrecze. Za Imreczeho platili veľa, keď si ho tam držali. Štátne zákazky pre firmu Beset, IT firma získala od daniarov utajený dodatok na migráciu dát za 3milióny eur. Podľa tajného zoznamu P.Plavčana, dnes už zrušenej škandalóznej eurofondovej výzve získali 34miliónov eur, Beset sa pritom nevenoval zdravotníckej tematike. V škandalóznej výzve min.školstva pod vedením M.Lubyovej dostal Beset dotáciu viac ako milión eur na výskum štatistických metód. Z ďalších dokladov cez infozákon, vyplýva, že na miliónových dodávkach Besetu sa podieľalo celkovo 45 zamestnancov, no podľa ich profilov na sociálnej sieti LinkedIn nebol ani jeden dohľadateľne spojiteľný s firmou Beset. Zhruba pätina ľudí, ktorí mali na zákazke pracovať, patrila k zamestnancom spoločnosti Sevitech, IT firma v tom čase patrila podnikateľskej skupine okolo J.Brhela, podľa protischránkového registra bol Brhelov syn Michal konečným užívateľom výhod firmy Sevitech do júna 2017. Ďalšia stopa k Brhelovi vedie cez dodatky podpísané v čase, keď Finančnú správu viedol Imrecze, oprávneným zástupcom bol M.Grega, ktorý v minulosti riadil slovenskú pobočku firmy, ktorá zarábal na mýtnom systéme, pôsobil vo firme Corinex z Brhelovho portfólia.


🤔Zlepšilo sa rozhadzovania peňazí v IT zákazkách, čomu sa potešili firmy Jozefa Brhela a kol., pri zavedení nového daňového informačného systému, že R.Fico spolu s ministrom financií P.Kažimírom zrušili informačný systém, aby obstarali rádovo drahší, no nabalia sa na ňom firmy, ktoré vlastnia Brhel, rodina Miškovského a zrejme aj Počiatek. Na prípad IT zmlúv po prvýkrát upozornil Denník N v roku 2015 na základe ešte neoficiálnych informácií, že tri z nich za približne 18 miliónov eur sa týkali práve Suchobovej firmy, kde je konateľkou Jana Rovničanová. Informoval o troch utajených zmluvách so spoločnosťou Allexis, spoluvlastnenou Michalom Suchobom, dlhoročným priateľom F. Imreczeho.


🤔F. Imrecze bližšie vzťah s M. Suchobom nekonkretizoval, z verejne dostupných informácií je ľahké dohľadať, že boli golfovými partnermi na viacerých turnajoch. V SR to fungovalo: v marci 2015 požiadal min.financií P. Kažimír ÚVO o kontrolu procesu uzavretia štyroch utajených zmlúv FS na zverejnené udalosti, no za dva roky však ÚVO neprebral ani len potrebnú dokumentáciu! Nedá sa vylúčiť, že podozrivé dianie na FS sa neskončilo u vratiek Ladislava Bašternáka a podozreniami zo štátneho výpalníctva prostredníctvom Kriminálneho úradu. M.Suchoba, podnikateľ v IT oblasti, manažér a investor, jeho hlas sa objavil v nahrávkach 2019 z Kočnerovej Threemy. Rád hrá golf, lyžuje a pred niekoľkými rokmi si postavil pompéznu vilu v blízkosti Slavína. Z priznania Juraja Miškova, bývalého ministra hospodárstva za SaS, že Brhel je jeho vzdialená rodina, ďalší akcionár Smeru s vlastnou vilou na Krku, Mečiarov bankár I.Kiňo, má spoločnú politickú kariéru s Brhelovou. V súčasnosti má byť len dôchodcom, no rozšíril svoj biznis zameraný na účtovnícke služby a audit o aktivity v zdravotníctve.


🤔 M.Kočner a N. Bödör chceli získať pod svoj vplyv prezidenta fin.správy F.Imreczeho, písali si o tom v aplikácii Threema v správach 2018, na ktorú upozornil Denník N., prepisy správ má k dispozícii. Imreczeho chceli vydierať tým, že peniaze z finančnej správy dostávala firma podnikateľa Michala Suchobu, ktorý je dlhoročným priateľom Imreczeho. Tejto firme sa podarilo získať IT zákazky za milióny eur. V spravodajskej jednotke finančnej polície- finančnej správy v tom čase šéfoval Pavol Vorobjov, ktorý je susedom bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara. Ide o policajta, ktorý v minulosti lustroval zavraždeného Jána Kuciaka a takmer tridsať ďalších novinárov.🤔 Suchoba je hlavou viacerých firiem. Jeho IT firma Alexis, s.r.o. dokonca predstavila novinku Track&Trace, práve Allexis v minulosti získala miliónové zákazky od štátu. Portál Aktuality.sk sa im venoval ešte v auguste 2018, kedy išlo o utajované IT zmluvy v hodnote 33 miliónov eur. Tie firma uzavrela v spolupráci s Finančnou správou. Firma Allexis sa ocitla v ďalšej riešenej kauze Panama Papers v rokoch 2014 a 2015. Jednalo sa o firmu Allexis Assets Limited sídliacu na Malte a išlo o úniky dokumentov z offshore krajín. Maltská firma tvorí partnerstvo so slovenskou firmou Allexis, nulová daň na Malte. Slovenská eseročka s rovnakým menom Allexis uzavrela od roku 2015 viaceré zmluvy u daniarov. Maltská firma vraj zabezpečovala zahraničné aktivity. Maltská Allexis Assets Limited mala podľa uniknutých dokumentov v rokoch 2015 až 2016 z právnickej kancelárie len niekoľko archivovaných dokumentov. Vo všeobecnosti sa archivujú všetky kľúčové dokumenty o činnosti firmy. Nízky počet dokumentov môže byť jedným zo signálov pre daňovú kontrolu, že firma pôsobí v krajine len formálne s cieľom využiť lepšie daňové podmienky. Na slovenskom zozname je viacero vplyvných ľudí a známych biznismenov


Schémy prepojení priniesla časť novinárov z Aktuality.sk mnohé odhalil J.Kuciak


Smer po voľbách vytiahol do boja o záchranu svojích krkov a návrat strateného systému zvaného naši ľudia. Vytvorená bola strana Hlas SD, aby zamaskovala a zakryla Smer SD a ich podvody. Pokyn znel jasne, spustiť čiernu marketingovú kampaň proti Víťazovi volieb. Zdiskreditovať, pošpiniť a rozbiť. Médiá v tomto prípade sú ich najväčšou zbraňou a verte zadarmo to robiť nebudú.


Ďalší nenápadný falošný subjekt Progresívne Slovensko je takým Smerom SD 3. Štefúnko v pozadi žil práve z dotácii od Smeru SD. Aby bolo jasné aj tým mladšim, Smer SD je komunistické zoskupenie brzdené Európskymi hodnotami. Demokracia je pre nich iba plášť pod ktorým sa skrývajú a vytvárajú sieť svojich ľudí, ktorí potom tunelujú štátne zdoje zdroje nás všetkých.


Majte preto na zreteli, že ak si opäť zvolíte HlasSD alebo PS či SaS, ktorá koketuje s týmito zoskupeniami čaká vás smejúci sa Fico a jeho banda v úkryte...#politika

bottom of page